Liman devleti denetimlerinde can kurtarma teçhizatı kaynaklı uygunsuzluklara yol açan faktörlerin analizi
Analysis of the factors that lead to deficiencies originate from life saving appliance in port state controls
  1. Tez No: 650896
  2. Yazar: ŞÜKRÜ İLKE SEZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Deniz yolu taşımacılığında, gemiler içinde bulundukları deniz ortamında tehlikeli durumlarla karşı karşıya kalabilmektedirler. Can kurtarma teçhizatları meydana gelen tehlikeli bir olay sonucunda yolcu ve gemi adamlarının hayatta kalmalarını, denizden kurtarılmalarını sağlayan ekipmanlardır. Can kurtarma teçhizatlarıyla ilgili çeşitli standartlar vardır, gemilerin belirlenen söz konusu standartlara uygun olup olmadığının kontrolü denetimlerle yapılmaktadır. Bu denetimlerden bir tanesi olan liman devleti denetimlerinde, insan hayatının kurtarılmasında ciddi öneme sahip olan can kurtarma teçhizatlarıyla ilgili uygunsuzluk sayısının fazla olduğu görülmektedir. Bu nedenle can kurtarma teçhizatı kategorisindeki uygunsuzlukların azaltılması önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında, liman devleti denetimlerinde can kurtarma teçhizatı kategorisinde yer alan uygunsuzluklara yol açan faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. İki aşamadan oluşan tez çalışmasının ilk aşamasında, can kurtarma teçhizatı kaynaklı uygunsuzluklara yol açan on yedi faktör tespit edilmiş ve bu faktörler üç tema altında toplanmıştır. İkinci aşamada, tespit edilen faktörlerin birbirleriyle ilişkileri ve ağırlıkları belirlenmiştir. Analizler sonucunda elde edilen bulgulara göre, gemi adamı kaynaklı faktörler ağırlık oranı en yüksek tema olarak tespit edilmiştir. Gemi adamlarının emniyet kültürünün zayıf olması ise ağırlığı en yüksek faktör olarak öne çıkmıştır. Ayrıca faktörlerin birbirleriyle olan ilişkilerine bakıldığında, dış denetimlerin yetersiz yapılması faktörü en fazla etkileyen faktördür. Planlı bakım tutumun gereklerine uyulmaması faktörü ise en fazla etkilenen faktör olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak, can kurtarma teçhizatı kaynaklı uygunsuzluklara yol açan faktörlerin ağırlıkları, birbirleriyle olan ilişkileri belirlenmiş ve etkilerinin azaltılması için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In maritime transport, ships may encounter dangerous situations in their marine environment. As a result of a dangerous incident, life saving appliances ensures that passengers and seafarers survive and are rescued from the sea. There are several standards regarding life saving appliances. Whether the ships comply with the specified standards are checked by inspections. In port state controls, which is one of these inspections, it is seen that the number of deficiencies related to life saving appliances, which is of great importance in saving human life, is high. For this reason, it is important to reduce deficiencies in the category of life saving appliances. In this thesis, it is aimed to investigate the factors that lead to deficiencies in the category of life saving appliances in port state controls. In the first stage of the thesis study, which consists of two stages, seventeen factors that lead to deficiencies originate from life saving appliance were identified and these factors were gathered under three themes. In the second stage, the relationships and weights of the factors determined were detected. According to the findings obtained as a result of the analyzes, the factors originating from the seafarers were determined as the theme with the highest weight ratio. The weakness of the safety culture of the seafarer has came to the fore as weight the highest factor. In addition, when the relation of the factors with each other is examined, inadequate extenal inspections are the factors that affect the factor most. The factor of not complying with the requirements of planned maintenance was determined as the factor most affected. As a result, weights of factors leading to deficiencies caused by life saving appliances were determined and suggestions were made to reduce their effects.