Reactions of dichlorizirconecene with rhodanies and related compounds
  1. Tez No: 65091
  2. Yazar: ŞADİYE KOPRAMAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ECE BULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmada, asıl olarak, 16 elektron sistemine sahip bulunan dikloro- disiklopentadienilzirkon'un yapılarında tiyoamid grubu içeren maddelerle olan reaksiyonları çalışılmıştır. Halka içi azot ve kükürt atomları, halka dışı ise oksijen ve kükürt atomlarım içeren rodanin, zirkonosin için uygun bir ligand olduğu halde, zirkon metaline koordinasyonu tam olarak saptanamamıştır. Bu durum, reaksiyonun oluşumunu kolaylaştırmak için ortama eklenen trietmlarninin zirkon ile tepkimeye girerek, zirkon-oksijen-zirkon oluşumuna neden olmasından kaynaklanmaktadır. Fakat zirkonun rodanine tiyokarboml yolu ile bağlandığı samlmaktadır. Bunun yanında, zirkon atomunun, daha basit yapıdaki ve gene tiyoamid grubu içeren tiyoasetamide, tiyokarbonil yolu ile bağlandığı infrared spekturumundaki tiyokarbonile ait titreşim bandının daha düşük bir frekansa kayması ile açıklanmaktadır. Fakat, bu kanıya varmak için kesin kanıt olan Zr-S bandını saptamak mevcut şartlar altında mümkün olmamıştır. Diklorodisiklopentadienilzirkon'un tiyoürelerle olan reaksiyonlarında, metal- ligand kompleksinin oluştuğuna dair bir veri alınamamıştır. Ayrıca, kobahXEQklorid'in de rhodanin ve tiyoasetamid ile olan reaksiyonları çalışılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda, kobalt'in rhodanin ile beklenen koordinasyonu sağlanamamış, ama tiyoasetamide tiyokarboml yolu ile bağlandığı infrared spekturumundaki tiyokarbonile ait titreşim bandının daha düşük bir frekansa kayması ile kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, the reactions of 16 e" system, dichlorobiscyclopentadienyl- zirconium with compounds containing a thioamide group within their structures were studied. Rhodanine, although being a potential ligand for zirconocene because of its endocyclic N, S and exocyclic O, S atoms, could not be fully characterized in the coordinated form to the metal. Triethylamine which is added to the reaction mixture of rhodanine and Cp2ZrCİ2 to ease the reaction by deprotonating rhodanine, reacts with Cp2ZrCİ2 to give [Cp2ZrO]20 dimer. But zirconium is believed to coordinate to the rhodanine through the thiocarbonyl site. On the other hand, the coordination of zirconium to thioacetamide through the thiocarbonyl group is supported by the shift of thiocarbonyl stretching band to a lower frequency in IR spectrum. However, the infrared stretching band of the newly formed Zr-S was not possible to detect by the avaible IR spectrophotometer. There was no detectable spectral change leading to a metal-ligand complex in the reaction of thioureas with Cp2ZrCİ2- The reactions of C0CI2 with rhodanine as well as thioacetamide were investigated. It was not possible to prove the coordination of cobalt to rhodanine by the avaible methods, but it can be suggested that thioacetamide is coordinated to the Co(II) through its thiocarbonyl group.