Energy management analysıs ın a power generatıon plant of a petrochemıcal complex
Bi̇r petroki̇mya kompleksi̇nde yeralan güç üreti̇m tesi̇si̇nde enerji̇ yöneti̇mi̇ anali̇zi̇
- Tez No: 382581
- Danışmanlar: PROF. DR. RABENO KURYEL, DOÇ. DR. FATMA ZEHRA ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Kimya Mühendisliği, Energy, Chemical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tezde bir petrokimya tesisinde enerji yönetimi uygulaması oluşturularak hem teorik hem de uygulama bazlı bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Öncelikle Dünya'da ve Türkiye'de enerjiye genel bir bakış yapılmış ve enerji verimliliği ve tasarrufunun önemi vurgulanmıştır. Oluşturulan enerji yönetimi, enerji tasarrufu, optimizasyonu ve verimliliği uygulamaları ekserji analizleri ile desteklenmiştir. Bu analizler bir petrokimya tesisinde yer alan güç üretim fabrikasında, fabrikanın simülasyonunun yapılarak ve enerji tasarruf senaryolarının gerçek saha verisi ile çalışılıp enerji optimizasyonun yapılabildiği Unisim ve ProSteam yazılımları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler ve senaryo çalışmaları sonucunda belirlenen enerji verimliliği aksiyonları ile % 2 – 5 oranında enerji tasarrufu elde edilebileceği saptanmıştır. Ayrıca önerilen enerji yönetiminin yapısı, organizasyon şeması ve görev dağılımları da detaylı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, both theoretical and application based study was performed as an energy management application to a petrochemical plant. Primarily, energy subject was evaluated in the World and in Turkey. The importance of energy efficiency and energy savings were highlighted. By creating an energy management system for the petrochemical complex, some energy saving, optimization and efficiency applications were analyzed by performing exergy analysis and optimization in a Power Generation Plant in the petrochemical complex. In order to achieve a more energy efficient systems, Power Plant simulations were done by using Unisim software and optimizations of those systems were done by using ProSteam software. The energy saving as 2 – 5% was established as results of analyses and scenario studies. Additionally, the structure of the energy management, organisation, and the role and responsibilities were defined in details.