Ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin bilimsel epistemolojik inançları ile astronomiye yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relation between attitudes towards astronomy and scientific epistemological beliefs of 7th grade students
- Tez No: 650992
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHİ KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin bilimsel epistemolojik inançları ile astronomiye yönelik tutumları arasındaki ilişki ve bu ilişkinin bazı değişkenlere göre araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda öğrencilerin bilimsel epistemolojik inançları ile astronomiye yönelik tutum düzeyleri belirlenerek cinsiyet ve sosyoekonomi değişkenleri açısından incelenmiştir. Aynı zamanda bilimsel epistemolojik inançların astronomiye yönelik tutumların yordayıcısı olup olmadığı da belirlenmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Mersin ilinin Mut ilçesinde MEB'e bağlı ortaokullarda öğrenim gören 7. sınıf seviyesindeki 213 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Bilimsel Epistemolojik İnançlar Ölçeği”ile“Astronomi Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen nicel veriler SPSS 22 istatistik paket programında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin orta düzeyde bilimsel epistemolojik inançlara ve astronomiye yönelik orta düzey tutumlara sahip oldukları görülmüştür. Hem bilimsel epistemolojik inançlarda hem de astronomiye yönelik tutumlarda cinsiyet değişkeni açısından anlamlı bir fark görülmemiştir. Bilimsel epistemolojik inançlarda sosyoekonomi değişkeni açısından anlamlı bir fark görülürken astronomiye yönelik tutumlarda anlamlı bir fark görülmemiştir. Son olarak öğrencilerin bilimsel epistemolojik inançları ile astronomiye yönelik tutumları arasındaki ilişki incelendiğinde, istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki görülmediği ve bilimsel epistemolojik inançların astronomiye yönelik tutumların anlamlı bir yordayıcısı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the purpose is to examine the relation between attitudes towards astronomy and scientific epistemological beliefs of 7th grade students and to examine this relation under some variables. In accordance with this purpose, the students' scientific epistemological beliefs and the scales of attitudes towards astronomy have been specified and the results have been analyzed according to gender and socioeconomic variables. At the same time, it has also been determined whether the scientific epistemological beliefs of the students are the precursors of their attitudes towards astronomy. In this research, correlational survey model has been used. The study group of the research is 213 7th grade students that receive education at the schools of Ministry of Education in Mut province, Mersin, in 2019–2020 school year. For this research,“Scientific Epistemological Beliefs Scale”and“Astronomical Attitudes Scale”have been used as data collection tools. The quantitative data, gathered from these scales, have been analyzed through SPSS 22 Statistical Software. As a result of this study, it has been understood that the students have medium-level of scientific epistemological beliefs and medium-level of attitudes towards astronomy. No significant difference has been noticed according to gender variable, neither in the scientific epistemological beliefs nor attitudes towards astronomy. However, a significant difference has been noticed for scientific epistemological beliefs according to socioeconomic variables, but for attitudes towards astronomy. Finally, it has been concluded that, there is not a meaningful relation between scientific epistemological beliefs and attitudes towards astronomy, and scientific epistemological beliefs are not the precursors of attitudes towards astronomy.