Fen bilimleri yedinci sınıf 'Güneş Sistemi ve Ötesi' ünitesinin okul dışı öğrenme ortamlarında öğretimi
Teaching the 7th grade science lesson 'Solar System and Beyond' unit in out-of school learning environments
  1. Tez No: 943738
  2. Yazar: EMİN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN SEVİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Bu çalışmanın amacı; okul dışı öğrenme ortamları ile desteklenmiş öğretimin ortaokul 7. Sınıf 'Güneş Sistemi ve Ötesi (GSÖ)' ünitesinde öğrencilerin akademik başarılarına, astronomiye yönelik tutumlarına, bilimsel epistemolojik inançlarına ve fen-teknoloji-toplum-çevre becerilerine etkisini incelemektir. Araştırmanın katılımcıları 2024-2025 eğitim öğretim yılında Denizli İli Pamukkale İlçesi'nde bir devlet ortaokulunda yedinci sınıf düzeyinde öğrenim gören yetmiş öğrenciden oluşmaktadır. Deney ve kontrol grubu ile gerçekleştirilen çalışmada kontrol grubunda yer alan öğrencilere Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı doğrultusunda ders işlenmiştir. Deney grubundaki öğrenciler ile ise programa ek olarak planetaryum, gözlemevi, açık havada gökyüzü gözlemi gibi okul dışı öğrenme ortamlarında gerçekleştirilen etkinlikler uygulanmıştır. Araştırmacı tarafından tasarlanan etkinlikler ilgili ünite kapsamında farklı okul dışı öğrenme ortamlarında farklı öğrenme yöntemlerini içermektedir. Ayrıca yine araştırmacı tarafından tasarlanan her bir okul dışı öğrenme etkinliğinde; etkinlik öncesinde, etkinlik sırasında ve etkinlik sonrasında aşamaları içeren çalışma yaprakları öğrenciler tarafından doldurulmuştur. Buna ek olarak deney grubunda yer alan öğrenciler, her bir okul dışı öğrenme etkinliğinden sonra fen günlüğü tutmuşlardır. Araştırma altı hafta sürmüştür. Araştırmanın nicel verileri 'Güneş Sistemi ve Ötesi Ünitesi Başarı Testi (GSÖÜBT)', 'Astronomiye Yönelik Tutum Ölçeği (AYTÖ), 'Bilimsel Epistemolojik İnançlar Ölçeği (BEİÖ)' ve 'Fen-Teknoloji-Toplum-Çevre Ölçeği (FTTÇÖ) ile toplanmıştır. Bu ölçekler deney ve kontrol grubunda yer alan öğrencilere ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Öğrencilerin fen günlükleri ve çalışma yapraklarından gelen nitel veriler ise öğrencilerin nicel ölçme araçlarından elde ettiği puanları yorumlama amacıyla kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda ölçekler ve alt boyutlarından anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of teaching supported by out-of-school learning environments on the academic success, attitudes towards astronomy, scientific epistemological beliefs and science-technology-society-environment skills of students in the 7th grade 'Solar System and Beyond (SSBU)' unit of middle school. The participants of the study consist of seventy students studying at the 7th grade level in a state middle school in Pamukkale District of Denizli Province in the 2024-2025 academic year. In the study conducted with the experimental and control groups, the students in the control group were taught in accordance with the Science Course Curriculum. In addition to the program, activities carried out in out-of-school learning environments such as planetarium, observatory, and outdoor sky observation were applied to the students in the experimental group. The activities designed by the researcher include different learning methods in different out-of-school learning environments within the scope of the relevant unit. In addition, in each out-of-school learning activity designed by the researcher; worksheets containing the stages before, during and after the activity were filled out by the students. In addition, the students in the experimental group kept a science journal after each out-of-school learning activity. The research lasted six weeks. The quantitative data of the research were collected with the 'Solar System and Beyond Unit Achievement Test (SSBUAT)', 'Attitude Scale Towards Astronomy (ASTA), 'Scientific Epistemological Beliefs Scale (SEBS)' and 'Science-Technology-Society-Environment Scale (STSES). These scales were applied to the students in the experimental and control groups as pre-test and post-test. The obtained data were analyzed with the SPSS package program. The qualitative data from the students' science diaries and worksheets were used to interpret the scores obtained by the students from the quantitative measurement tools. As a result of the research, significant differences were revealed in the scales and their sub-dimensions.