Kadın girişimcilerin girişimci olma nedenleri ve girişimcilik algılarının sosyo-demografik değişkenler açısından değerlendirilimesi: İzmir ilinde bir araştırma
The reasons of women entrepreneurs and the evaluation of the perceptions of entrepreneurship in terms of socio-demographic variables: A research in İzmir
- Tez No: 651000
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA NURAY NİŞANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ülkelerin kalkınmasında ekonomik sistemi güçlendiren en önemli etkinliklerden birisi girişimciliktir. Gerçekleştirdikleri faaliyetler aracılığıyla toplum üyesi bireylerin ihtiyaçlarını belirleyip, bunu yatırıma, sonucunda da toplumsal refaha dönüştüren girişimciler, girişimcilik faaliyetleri ile istihdam yaratmakta; bireylerin gelir seviyesini yükselterek refah düzeylerine ve genel olarak toplumun kalkınmışlık seviyesine katkıda bulunmaktadırlar. Bu süreçte aktif rol alan kadın girişimcilerin girişimciliğe ilişkin algılarının ve aynı zamanda girişimciliği teşvik edebilmek adına girişimci olma nedenlerinin belirlenmesi önem arz etmektedir. Buradan hareketle araştırmanın amacı, kadın girişimcilerin girişimci olma nedenleri ile girişimciliğe ilişkin algılarını ortaya koymaktır. Bu kapsamda girişimcilik ve kadın girişimciliği detaylı bir biçimde ele alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Araştırma, İzmir İli kapsamında faaliyet gösteren kadın girişimcilere yönelik olarak gerçekleştirilmiş; 408 kadın girişimciye ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; kadın girişimciler, kendilerini“çalışkan ve dürüst”olarak tanımlamakta; ruh hallerini“huzurlu ve hırslı”olarak belirtmektedirler. Katılımcıların neredeyse tümü, başarılı girişimcileri örnek aldığını ve işinden memnun olduğunu ifade etmektedir. Kadın girişimcilerin temel girişimci olma nedenlerinin başında,“ekonomik fayda ve yüksek kazanç elde etmek”gelmektedir. Kadın girişimciler girişimciliği yenilik ve değişimlere açık olmak; dürüst ve güvenilir olmak ile ilişkilendirmektedirler. Medeni durumlarına göre kadın girişimcilerin girişimci olma nedenleri ve girişimcilik algıları arasında farklılık bulunmaktadır. Evli girişimcilerin girişimcilik nedenleri daha pozitif değere sahipken; bekâr girişimcilerin girişimcilik algılarının daha pozitif düzeyde olduğu görülmektedir. Kadın girişimcilerin hem kendileri hem de başkaları için iş alanı açmaya katkıda bulundukları ve istihdam oluşturmada önemli roller üstlendikleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
One of the most important activities that strengthen the economic system in the development of countries is entrepreneurship. Identifying the needs of members of the society through the activities they carry out and transforming this into investment, and consequently social welfare, entrepreneurs create employment with their entrepreneurial activities; By increasing the income level of individuals, they contribute to the welfare level and the development level of the society in general. It is important to determine the perceptions of women entrepreneurs who take an active role in this process, as well as the reasons for becoming an entrepreneur in order to encourage entrepreneurship. Based on this, the aim of the research is to reveal the reasons women entrepreneurs are entrepreneurs and their perceptions about entrepreneurship. In this context, entrepreneurship and women entrepreneurship are discussed in detail. Questionnaire was used as data collection tool in the study. The research was conducted for women entrepreneurs operating within the province of İzmir; 408 women entrepreneurs were reached. According to the findings obtained from the research; women entrepreneurs describe themselves as“hardworking and honest”and describe their mood as“peaceful and ambitious”. Almost all of the participants state that they take successful entrepreneurs as an example and are satisfied with their work. One of the main reasons why women entrepreneurs become entrepreneurs is“economic benefit and high earning.”Women entrepreneurs associate entrepreneurship with being open to innovations and changes, being honest and trustworthy. While the entrepreneurship reasons of married entrepreneurs have more positive values, it can be seen that the entrepreneurship perceptions of single entrepreneurs are at a more positive level.It can be said that women entrepreneurs contribute to opening a business for themselves and others and play an important role in creating employment.