Stresin üstesinden gelmede boş zaman (rekreasyon) inanışları ve stratejileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of relationship between leisure (recreational) beliefs and strategies in coping with stress
- Tez No: 651004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORCAN MIZRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı; Atatürk Üniversitesinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin, stresin üstesinden gelmede sahip oldukları boş zaman (rekreasyon) inanışları ve stratejileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini; Atatürk Üniversitesinde öğrenim gören lisans öğrencileri oluştururken; örneklem grubunu ise farklı fakültelerden rastgele yöntemle seçilmiş 279' u kadın, 321' i erkek olmak üzere toplam 600 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama araçları üç bölümden meydana gelmektedir. İlk bölümde demografik özelliklerle ilgili sorular, ikinci kısımda Iwasaki ve Mannel (2000) tarafından geliştirilen, geçerlik ve güvenirlik analizi Bedir, vd (2016) tarafından yapılan ve 27 maddeden oluşan“Boş Zaman İnanış Ölçeği”, üçüncü kısımda yine Iwasaki ve Mannel (2000) tarafından geliştirilen, geçerlik ve güvenirlik analizi Bedir, (2016) tarafından yapılan ve 18 maddeden oluşan“Boş Zaman Strateji Ölçeği”kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde IBM SPSS Statistics v22.0 yazılımı kullanılmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerinin belirlenmesi için frekans analizi, Ölçek verilerinin karşılaştırılmasında Independent Samples T Testi, ve One Way Anova testi uygulanmıştır. Ayrıca Boş Zaman İnanış ve Strateji Ölçekleri arasındaki ilişkinin saptanması için Pearson Korelasyon analizi ve ölçeklerin birbirlerini yordama biçimlerini belirlemek için Basit Doğrusal Regresyon analizi uygulanmıştır. Analizlerde anlamlılık seviyesi (p≤0.05) olarak alındı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between the Leisure beliefs and strategies are of the students who are studying at Ataturk University. The universe of the research; While creating undergraduate students studying at Atatürk University; The sample group consists of a total of 600 students, 279 female and 321 male, randomly selected from different faculties. Data collection tools in the study consist of three parts. In the first section, questions about demographic characteristics, in the second section“Leisure believe Scale”developed by Iwasaki and Mannel (2000), and adapted into Turkish with validity and reliability by Bedir, et al (2016) were used. In the third section“Leisure Coping Strategy Scale”developed by Iwasaki and Mannel (2000), and adapted into Turkish with validity and reliability by Bedir (2016) were used. IBM SPSS Statistics v20.0 software statistical were used to evaluate the data obtained from the respondents. Frequency analysis was used to determine the demographic characteristics of the participants, Independent Samples T Test and One Way Anova test were used to compare the scale data. Also, Pearson Correlation analysis was used to determine the relationship between Leisure Belief and Strategy Scales, and Simple Linear Regression analysis was used to determine the predictive power each other of the scales. The level of significance in the analyzes was taken as (p≤0.05).