Hydrogenation of carbon oxides using nickel-bassed monometallic and bimetallic catalysts
Nikel bazlı tek ve çift metal içeren katalizörlerle karbon oksitlerinin hidrojenasyonu
- Tez No: 65102
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP İLSEN ÖNSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Vİİİ ÖZET Karbon monoksitin hidrojenasyonu yolu ile C2-C4 hidrokarbonların (tercihen olefinlerin) üretiminde kullanılabilecek nikel-bazlı, tek ve çift metalli katalizörlerin geliştirilmesi ve karakterizasyonu, çeşitli katalizör hazırlama yöntemlerinin ve etkin katkı maddelerinin kullanımını içeren kimyasal modifikasyon yaklaşımı benimsenerek gerçekleştirilmiştir. Birlikte çöktürme ve empregnasyon yöntemleri kullanılarak hazırlanmış Nİ/AI2O3 ile empregnasyon yöntemi kullanılarak hazırlanmış Ni- M0/AI2O3 ve Nİ-M0-K/AI2O3 katalizörlerinin fiziksel yapılan, CO/CO2 adsorplama ve CO/CO2 hidrojenasyon özellikleri ölçülerek hazırlama yöntemlerinin ve etkin katkı maddelerinin katalizör etkinliği, C2-C4 hidrokarbon seçimliliği ve C2-C3 olefin/parafın oranı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Nİ/Aİ2O3 ve Nİ-M0/AI2O3 örneklerinin TEM ve SEM-EDX analizleri Ni-Mo etkileşimi için önerilen mekanizmayı doğrulamıştır. Ayrıca, Ni-Mo ve Ni-Mo-K katalizörleri üzerinde CO hidrojenasyonunun kinetiği incelenmiştir. Birlikte çöktürme yöntemi ile hazırlanan Nİ/AI2O3 katalizörlerinde metal- destek etkileşiminin ve metal yüzey alanlarının yüksek olması nedeniyle toplam hidrokarbon üretimi ve parafin seçiciliği artmakta, empregnasyonla hazırlanan benzer metal içerikli Nİ/AI2O3 '1er ise daha yüksek C2-C3 olefin/parafin oranları vermektedir. Mo eklenmesi, hem toplam etkinliği hem de C2-C4 hidrokarbon seçimliliğini arttırmakta, K katkısı ise seçimliliği ve olefin/parafin oranım arttırmakla birlikte toplam etkinliği azaltmaktadır. CO hidrojenasyonu ayrışan hidrojenin tersinmez adsorplanmasının hız belirleyici adım olduğu kinetik model ile tanımlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Vİİ ABSTRACT A comprehensive study was conducted on the characterization and development of monometallic and bimetallic nickel-based catalysts for the production of C2-C4 hydrocarbons (preferably olefins) by CO hydrogenation, using the chemical modifications approach including the employment of promoters as well as different preparation methods. Physical property measurements, CO/CO2 adsorption and CO/CO2 hydrogenation studies were carried out on coprecipitated and impregnated Nİ/AI2O3 catalysts and on impregnated Nİ-M0/AI2O3 and Nİ-M0-K/AI2O3 catalysts for determining the effect of promoters and preparation method on catalyst activity, C2-C4 hydrocarbons selectivity and C2-C3 olefin to paraffin ratio. Nİ/AI2O3 and Nİ-M0/AI2O3 samples were analyzed by TEM and SEM-EDX to confirm the mechanism proposed for the Ni-Mo interaction. Furthermore, kinetics of CO hydrogenation was investigated over Ni-Mo and Ni-Mo-K catalysts. The high level of metal-support interaction and high metal surface areas lead to higher hydrocarbon production with increased paraffin selectivity on coprecipitated Nİ/AI2O3 while the olefin/paraffin ratios for C2-C3 hydrocarbons are higher for impregnated Nİ/AI2O3 with similar Ni content. Mo addition increases both the total activity and the C2-C4 hydrocarbon selectivity, which is unlike the K promoter that sacrifices from total activity for enhancing the selectivity and the olefin/paraffin ratio. Carbide mechanism with irreversible dissociative adsorption of hydrogen as the rate limiting step gives the best kinetic model for CO hydrogenation.