Local non-perturbative methods for algebraic calculation of lyaponov exponents
  1. Tez No: 65103
  2. Yazar: ASLI UMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AVADİS HACINLIYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Özet Bu tezin amacı, sürekli zamanlı dinamik sistemlerde Lyapunov üstellerinin cebirsel olarak hesaplanmasıdır. Lyapunov üstellerinin hesaplanması esnasında bilgisayarda meydana gelen hesap hatalarından arınmak düşücesi bu işe önayak olmuştur. Yapılan çalışmanın yanürünü olarak üç boyutlu sistemlerin kaotik davranış biçimlerinin sınıflandırılması konusunda iki yeni senaryo bulunmuştur. Bu iki senaryo, aralarında çok tanınmış Lorenz ve Rössler sistemlerinin de olduğu, üç boyutlu lineer olmayan pek çok kaotik sistemi kapsamaktadır. Buna ek olarak bir çift kompleks eşlenik özdeğer, sıfır Lyapunov üsteline karşılık gelmektedir ki bu da bir çekicinin varlığı için gerekli koşuldur.
Özet (Çeviri)
IV Abstract The object of this thesis is the non-numerical calculation of Lyapunov exponents in continuous time dynamical systems. This work has been motivated by the requirements of separating computational error in the calculation of zero Lyapunov exponents. As a byproduct it has yielded two scenarios for the characterization of patterns of chaotic behavior in three dimensional systems. These two scenarios cover a large variety of three dimensional non-linear chaotic systems including the well known Lorenz and Rössler systems. In addition, the presence of a pair of complex conjugate eigenvalues indicates the presence of a zero Lyapunov exponent implying an attractor, which is necessary for the existence of an attractor.