Essays on behaviors of Islamic bank depositors
İslami banka mudilerinin davranışları üzerine makaleler
  1. Tez No: 651034
  2. Yazar: ASLAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FARUK AYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sadece yerli mudiler için değil, uluslararası mudiler için de iyi bir alternatif olan Türk Katılım Bankaları'nın, Ocak 2005'te payları sırasıyla %2,26 ve %3,04 olan aktif büyüklük açısından pazar payı %6,33'e ve mevduat pazar payı %8,39'a yükselmiştir. Katılım Bankaları'nın vadesiz mevduatın toplam mevduata oranı açısından geleneksel bankalardan farklılaştığı açıktır. Bankacılık Kanunu, katılım bankaları tarafından sunulan ürünler, katılım bankalarının stratejileri ve mevcut iş modelleri bu farklılığın nedenleri olarak görülebilirken, mudilerin finansal davranışları en önemli faktörlerden biridir. Uluslararası müşterilerin banka portföyünde yüksek bir paya sahip olması bu farkın daha da artmasına neden olmaktadır. Bu çalışmanın birinci bölümünde, bir katılım bankasının gerçek kişi mevduatlarına dair açıklayıcı bir analiz yapılmaktadır. İkinci bölümde ise, yabancı mudilerin hem vadesiz mevduat tutma eğilimlerini etkileyen hem de yerli para tutma eğilimlerini etkileten kişisel ve makroekonomik faktörleri analiz ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Turkish Participation Banks, as a viable alternative not only for domestic depositors but also for international depositors, sustain to increase their market share in terms of asset size to 6.33% and deposit to 8.39% at the end of 2019, which shares are respectively 2.26% and 3.04% in January 2005. It is obvious that participation banks differ from the conventional ones with regards to ratio of demand deposit to total deposit. While banking law, products served, banks' strategies and business models could be seen as the reasons for this difference, the customer profiles is one of the major factors. That international customers have a high proportion in banks portfolio makes this difference evident. In this paper, we analyze one of the participation banks' natural person deposits in a descriptive way in first chapter. In second chapter we analyze one set of its international customers to demonstrate the personal and macroeconomic factors affecting their demand deposit to total deposit ratio of international depositors and the tendency of domestic currency holding for internationtional depositors.