Assessment of the impact of business environment on Small and Medium Enterprises (SMEs) performance in Sudan
İş çevresinin Sudan'daki Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ'ler) performansı üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 651063
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AVNİ ÖNDER HANEDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezin amacı Sudan'daki iş ortamının küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ'ler) performansı üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Dünya bankasına göre, Sudan iş yapma konusunda dünyanın en riskli ve sorunlu bölgelerinden biridir. Bu durum tezin temel motivasyon kaynağını oluşturmaktadır. Tez, Sudan'daki 607 küçük ve orta ölçekli işletme için Dünya Bankası'nın 2014 yılı İşletme Anketi veritabanını kullanmaktadır. Tezde, iş yaşamından kaynaklı çevresel faktörlerin, KOBİ'lerin performansı üzerindeki etkilerini test etmek için çoklu doğrusal regresyon modelinin kesit verisine uygulaması kullanılmaktadır. Tezin sonuçları, dış finansman kaynaklarının istatistiksel olarak anlamlı olduğunu ve KOBİ'lerin performansı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. İç finansman kaynaklarına dair değişkenler istatistiki olarak anlamlı olarak bulunmuştur. Bu değişkenlere dair sonuçlar daha çok iç finansman kullanımının KOBİ'lerin performansı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu işaret etmektedir. Sonuç olarak, elektrik kesintilerinin KOBİ'lerin performansı üzerinde anlamlı ve olumlu bir etkiye de işaret etti. Ancak elektrik kesintilerinden kaynaklanan satış kayıpları ve iç piyasaya geçişte kırılma veya hasar nedeniyle kaybedilen ürünler, Sudan'daki KOBİ'lerin performansı üzerinde önemli ve olumsuz bir etki göstermektedir. Ayrıca, bürokrasi ve vergi memurları tarafından yapılan ziyaret ve teftişlerin sayısı istatistiksel olarak anlamlıdır. İlgili değişkenler KOBİ'lerin performansı üzerinde olumsuz bir etki göstermektedir. Yolsuzlukla ilgili değişkenler anlamlı olarak bulunmuş ve KOBİ'lerin performansı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Aksine suç, hırsızlıktan kaynaklanan kayıplar, Sudan'daki KOBİ'lerin performansı üzerinde olumsuz bir etki ortaya koymaktadır. Sonuçlar, girişimcilere ve işletme sahiplerine/yöneticilerine, iş performanslarını etkileyen banka finansmanının yıpratıcı etkisi gibi faktörlerin farkında olarak işlerini nasıl başlatacakları ve yürütecekleri konusunda bilgi sağlamaktadır. Finansal kurumlar ve yabancı yatırımcılar gibi diğer paydaşlar, elde edilen sonuçları Sudan'daki işin yapısını değerlendirmek için kullanabilirler. Fakat bu çalışma, Sudan'ın tüm bölgelerini kapsamadığı için Sudan ekonomisi üzerine daha detay içeren çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to assess the effect of the business environment on the performance of small and medium enterprises (SMEs) in Sudan. According to the World Bank, Sudan is considered one of the most difficult regions in the world to do business, which clearly indicates that there is a problem in the business environment. The study used data from the World Bank's Enterprise Surveys database of 2014 for 607 SMEs in Sudan. Multiple linear regression was adopted to test the effects of business environment on SMEs' performance. The results of the study show that external financing sources are statistically significant and negatively affect the performance of SMEs in Sudan. The variables regarding internal financing sources are found to be statistically significant and indicate that the use of internal financing sources have a positive effect on the performance of SMEs. The results also display a statistically significant and positive impact of power outages on SMEs' performance. However, loss of sales due to electrical outages and products value losses due to breakage or damage while in transit to the domestic market show a statistically significant and negative effect on the performance of SMEs in Sudan. Moreover, bureaucracy and the number of visits and inspections by tax officials are statistically significant, demonstrating a negative influence on SMEs' performance. Corruption-related variables are found to be statistically significant and to have a positive effect on SMEs' performance. On the contrary, crime on account of losses due to theft reveals an adverse impact on the performance of the SMEs in Sudan. The results would provide knowledge to entrepreneurs and business owners/managers on how to start and run their businesses by being aware of the factors that affect their business performance. Other stakeholders such as financial institutions and foreign investors could use the obtained results to evaluate the nature of business in Sudan. However, the study did not include all regions of Sudan, which requires further and more comprehensive studies in this area in Sudan.