The classification of the sciences in Nevʽī Efendi's Netāyi̇cüʽl Fünun- an attempt at contextualization
Nevʽī Efendi'nin Netāyicüʽl Fünun adlı eserinde ilimler tasnifi- bir bağlam denemesi
- Tez No: 376490
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DERİN TERZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezde Nevʽī Efendi'nin (ö. 1007/1595) Netāyicü'l Fünūn ve Mehāsinü'l-Mütūn adlı eseri, tarihi ve çağdaş entelektüel bağlamı içerisinde incelenmiştir. İlk olarak, on iki ilim dalının kısaca tanıtılıp, örnek meseleler üzerinden tartışıldığı bu eserin bir ilim tasnifi olarak değerlendirilmesi gerektiği vurgulanmış ve eserin kendisinden önceki yerleşmiş ilim tasnifleri, bilhassa da yazarın kaynak olarak belirttiği tasnif metinleri ile ilişkisi ve farklılaştığı noktalar gösterilmiştir. Böylece Nevʽī Efendi'nin tasnifinin ana kriterleri tespit edilmiştir. Bu tarihsel incelemeyle metin, devamı olduğu entelektüel bağlam içerisine yerleştirilmeye çalışılmıştır. İkinci olarak ise bir ilim dalı olarak tarihin, Nevʽī Efendi'nin tasnifinde ilk sırada yer almasından yola çıkarak, Netāyic'de serdedilen tarih ilmi anlayışı 16. yüzyıl Osmanlı tarihçilerinin eserlerinin mukaddimelerinde ifade ettikleri tarih anlayışı ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Nevʽī Efendi's (d. 1007/1595) Turkish treatise Netāyicü'l Fünūn ve Mehāsinü'l-Mütūn (The Results of the Sciences and the Graces of Texts) in its historical and contemporary intellectual context. Firstly it has been emphasized that this work, that introduces twelve sciences and exemplary matters of them, should be treated as a classification of the sciences. Netāyic's relationship with earlier classifications and particularly with those presented as its sources, as well as the points of divergence have been pointed out. Thus the main criteria of Nevʽī Efendi's classification have been determined. This historical analysis constituted an attempt to situate Netāyic within the due intellectual context, of which it was a continuation. Secondly, since historiography occupied the first place in Nevʽī Efendi's classification, the understanding of historiography as it was presented in Netāyic, has been compared with those that some of the contemporary Ottoman historians expressed in the introductions of their historical writings.