The relation of maternal control and warmth to infants' regulation in a wait task
Bir oyuncak bekleme etkinliğinde sergilenen anne sıcaklığı ve kontrolünün bebeklerin benlik düzenlemesine etkisi
- Tez No: 651097
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA ÇORAPÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bir yaşın sonlarına doğru, bebeklerin bağımsızca hareket etme becerileri gelişir ve bu da onların yasak veya tehlikeli nesnelere yaklaşma ihtimalini artırır. Bunun gibi zorlayıcı durumlarda, ebeveynlerin bebeklerinin davranışlarını kontrol etme olasılığı artar. Özellikle, bebeklerini yaralanmalardan korumak ve onların uygunsuz davranışlarını önlemek söz konusu olduğunda, ebeveynlerin güç gösteriminde bulunması kaçınılmaz olabilir. Erteleme ve yasaklama içeren durumlarda, araştırmalar güç gösteriminin yanı sıra anne sıcaklığının da erken dönemdeki çocukların duygusal ve davranışsal benlik düzenlemesi üzerinde etkisi olduğunu göstermektedir. Buna karşın, bu ilişkileri iki yaşından küçük bebeklerle inceleyen sınırlı sayıda çalışma vardır. Bu çalışmada annenin güç gösteriminin ve sıcaklığının, ortalama 13 aylık bebeklerin benlik düzenlemesi üzerindeki bağımsız ve etkileşimli etkisi, bir oyuncağın yasaklanmasını içeren labarotuvar etkinliğinde incelenmiştir. Çalışmaya düşük veya orta gelirli ailelerden toplam 74 anne-bebek çifti katılmıştır (yaş ortalaması = 13.3 ay, SS = 0.42). Annenin güç gösterimi, sıcaklığı ve bebeğin benlik düzenlemesinin iki farklı boyutu, bir kurala itaat etme(me) ve olumsuz duygu gösterimi, yasaklama etkinliği süresince her bir 5 saniyelik aralıklar için kodlanmıştır. Annenin sıcaklığı, regresyon analizinde çocukların kurala itaat etmeme ve olumsuz duygu gösterme sıklığını negatif yönde yordamıştır. Buna karşın, anne sıcaklığı bebeklerin genel benlik düzenleme skorunu pozitif yönde yordamıştır. Yüksek güç gösterimi, bebeğin olumsuz duygu gösterme sıklığını hem tek başına hem de anne sıcaklığı ile etkileşime girerek açıklamıştır. Annenin görece yüksek düzeyde güç gösterimi bebeklerin daha sık olumsuz duygu göstermesiyle ilişkilidir. Bu ilişkinin anne sıcaklığının düşük olduğu durumlarda daha güçlü olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
As infants' mobility increases at the end of the first year, they are more likely to move independently and approach prohibited objects or dangerous places, which makes parents more likely to exert control to cease such undesirable behaviors. Although power assertion is sometimes inevitable to protect child from injury or to prevent inappropriate behavior, little is known about the effect of maternal power assertiveness on infants younger than 2 years old. Moreover, research also reveals that maternal warmth is beneficial in the regulation of children's behavior and emotions. Yet, only few studies have examined maternal warmth during a prohibition situation in infancy. In the present study, the additive and interactive roles of mothers' power assertiveness and expression of warmth were examined on infant's regulation in a laboratory task that involved a prohibition paradigm. A total of 74 mother-infant dyads (Mage = 13.3 months, SD = 0.42) from low-to-middle income families participated in the present study. Maternal power assertiveness, warmth, and different facets of infant's regulation, i.e. noncompliance and distress, were coded in 5-second epochs during the task. Regression analyses revealed that maternal warmth negatively predicted children's noncompliance and distress, whereas positively predicted infant's regulation over and above power assertion. High power assertion made a unique contribution to the prediction of infants' distress. Yet, this main effect was qualified with an interaction effect. High levels of power assertion were positively associated with infants' more frequent distress expression, yet this relation was stronger in the case of low maternal warmth.