The relation of children's shame-proneness to mothers' cognitions, anxiety and control
Çocuklarda utanç duyma eğiliminin annenin biliş, kaygı ve kontrol davranışları ile ilişkisi
- Tez No: 839183
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA ÇORAPÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Utanç duygusu, saldırganlık, depresyon ve kaygı bozukluğu dahil olmak üzere birçok olumsuz gelişimsel sonucun oluşumuyla ilişkilendirmektedir (Tangney ve Dearing, 2002). Ebeveynliğe dair bazı biliş ve duygulanımlar ile kontrolcü ebeveynlik yaklaşımlarının çocuklukta utanç duyma eğiliminin gelişiminde rol oynadığı öne sürülmüştür (Mills, 2005). Bu çalışma, erken çocukluk döneminde utanma eğiliminin gelişimi ile annenin ebeveynlik yaklaşımları, bilişleri ve duygulanımları arasındaki ilişkiyi anlamayı amaçlamaktadır. Annelerin çocuklarında özerkliği destekleyen veya müdahaleci yaklaşımları ve çocuklarıyla ikili etkileşimleri süresince verdikleri olumlu/olumsuz geri bildirimler bu çalışmanın odağındaki kontrolcü ebeveynlik yaklaşımlarıdır. Anne ebeveynlik öz-yeterlik inancı, çocuğa bağlı koşullu öz-değeri ve kaygı seviyesi, çocuklarda utanç duyma eğilimi ile ilişkileri araştırılan anneye dair biliş ve duygulanımlardır. Araştırma, iki ayrı çalışmadan oluşmaktadır: Çalışma 1'de laboratuar ortamında 50 deki çocuk ve annelerinin katıldığı gözleme dayalı bir veri toplama süreci yürütülmüştür. Bu çalışmada annenin kontrolcü ebeveynlik yaklaşımları ile çocukların utanç duygusu dışa vurumları gözlemlenmiştir. Çalışma 2, 39 annenin çocuklarının utanç duygusuna dair deneyimlerine ilişkin gözlem ve inanışlarının yapılandırılmış sorularla alındığı odak grup oturumları ve mülakatlardan oluşmuştur. Çalışmanın öngörülerine uygun olarak, yüksek düzeyde bildirilen anne öz-yeterlik inancı ile çocukların gözlenen utanç duygusu dışa vurumları arasında ters yönlü bir ilişki görülmüştür. Çalışmanın hipotezlerinin aksine, nicel veriler üzerinde yapılan analizler annenin kontrolcü davranışları ile çocukta gözlemlenen utanç duygusu arasında ters bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. İlk bakışta çelişkili görünen bu bulgular, Çalışma 2'de elde edilen iç görülerin ışığında incelendiğinde anlam kazanmaktadır. Annelerin yanıtlarının analizi, orta-yüksek sosyoekonomik düzeye sahip ailelerden gelen annelerin, özerkliği destekleyici ve sıcaklıkla karakterize edilen bir ebeveynlik yaklaşımı benimsediğini ve çocuğun başarısız olduğu veya istemeyen bir davranış sergilediği durumlardaki utanç ifadelerini teşvik eden destekleyici bir ortam yarattığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Shame has been linked to adverse developmental outcomes, including behavior problems such as aggression, depression, and anxiety (Tangney & Dearing, 2002). Previous research suggests that parenting-related cognitions, emotions, and controlling practices are crucial in shaping shame-proneness in children (Mills, 2005). This study investigates the ways in which these factors are related to children's shame-proneness during early childhood. Two parental control behaviors, mothers' autonomy supportive approaches and their evaluations during dyadic interactions with their children, are examined. Cognitive and emotional constructs of interest are maternal parenting self-efficacy belief, contingent self-worth, and anxiety. The research comprised two distinct studies: Study 1 utilized observational data collected from 50 preschoolers and their mothers during laboratory sessions, focusing on the observations of maternal parenting behaviors and children's expressions of shame. Study 2 involved focus group discussions and one-on-one interviews with 39 mothers to gather qualitative data Turkish mothers' perceptions of their children's shame experiences. In line with the study's predictions, higher levels of parenting self-efficacy belief were negatively associated with children's observed shame, while mothers' anxiety positively predicted maternal reports of child shame. Contrary to the hypotheses, analyses of the quantitative data revealed an inverse association between maternal control and shame. This seemingly contradictory findings gained significance when examined in the context of the insights obtained from focus group discussions and interviews. The analysis of maternal responses indicated that participating mothers all of whom had either an upper middle or high socio-economic status adopted a parenting approach characterized by autonomy support and warmth, creating a supportive environment that encouraged children's expressions of shame.