Investigation of substance use among late adolescents in terms of its relationship with parental acceptance rejection, self-control, anger and peer deviance
Geç ergenlerde madde kullanımının ebeveyn kabul reddi, öz kontrol, öfke ve akran sapması ile ilişkisi açısından incelenmesi
- Tez No: 691377
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAĞMUR AR KARCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Odaklı Klinik Çocuk ve Ergen Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Madde kullanımı, farklı seviyelerdeki pek çok risk faktörünün etkileşime girmesiyle ortaya çıkan çok yönlü bir psiko-sosyal problemdir. Bu tezde, geç ergenlerde madde kullanımının ebeveyn kabul ve reddi, öz kontrol, öfke ve akran sapması ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Veriler, 18-25 yaş arasındaki 160 erkek madde kullanıcısından Demografik Bilgi Formu, Yetişkin Ebeveyn Kabul-Red Ölçeği, Kısa Öz Kontrol Ölçeği, Sürekli Öfke-Öfke İfade Tarzı Ölçeği, Akran Sapması Ölçeği, Madde Kullanım Bozukluklarını Tanılama Testi ve Riskli Davranışlar Ölçeği Üniversite Formu aracılığı ile toplanmıştır. Araştırma sorularını incelemek için iki ayrı tek yönlü Çok Değişkenli Varyans Analizi (MANOVA) ve çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, yüksek şiddette madde kullanan grup ile düşük şiddette madde kullanan grup arasında anne düşmanlığı, anne farklılaşmamış reddi, öz kontrol, sürekli öfke, öfke kontrolü, öfke-dışa ifadesi ve akran sapması açısından anlamlı düzeyde fark varken, baba reddi toplam puanı ve alt boyutları, anne reddi toplam puanı, anne sıcaklığı, anne ihmali ve öfke-içe ifadesi açısından iki grup arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Öte yandan, klinik grup ve klinik olmayan grup arasında baba düşmanlığı, baba farklılaşmamış reddi, anne düşmanlığı, anne farklılaşmamış reddi, sürekli öfke, öfke-dışa ifadesi ve akran sapması açısından anlamlı farklılıklar görülürken, baba reddi toplam puanı, baba sıcaklığı, baba ihmali, anne reddi toplam puanı, anne sıcaklığı, anne ihmali, öz kontrol ve öfke-içe ifadesi açısından iki grup arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Ayrıca, baba farklılaşmamış reddinin ve akran sapmasının madde kullanımını anlamlı olarak yordadığı görülmüştür. Sonuçlar ilgili literatürle ilişkilendirilerek tartışılmış, klinik çıkarımlar ve çalışmanın sınırlılıkları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Substance use is a multifaceted psychosocial problem resulting from interaction among several different level factors. The current thesis aimed to examine substance use problem among late adolescents in terms of its relationship with parental acceptance-rejection, self-control, anger, and peer deviance. Data were collected from 160 male using substances aged between 18-25 via using Demographic Information Form, Adult Parental Acceptance-Rejection Questionnaire, Brief Self-Control Scale, Trait Anger-Anger Expression Inventory, Peer Deviance Scale, Drug Use Disorders Identification Test, University Form of Risk Behaviors Scale. Two separate one-way Multivariate Analysis of Variance (MANOVA) and multiple regression analyses were conducted. According to the results, high severity and low severity substance use group differed significantly in terms of maternal hostility, maternal undifferentiated rejection, self-control, trait anger, anger control, anger-out expression, and peer deviance. Nevertheless, no significant group differences were observed in terms of total paternal rejection score and its sub-dimensions, maternal rejection total score, maternal warmth, maternal neglect, and anger-in expression. By contrast, the clinical group and non-clinical group showed significant differences in paternal hostility, paternal undifferentiated rejection, maternal hostility, maternal undifferentiated rejection, trait anger, anger-out expression, and peer deviance, while there were no significant differences in terms of paternal rejection total score, paternal warmth, paternal neglect, maternal rejection total score, maternal warmth, maternal neglect, self-control and anger-in expression. In addition, paternal undifferentiated rejection and peer deviation were found to significantly predict late adolescents' substance use problem. Obtained results were discussed in relation to the relevant literature, and clinical implications and limitations were presented.