Tıp fakültesi dördüncü sınıf öğrencilerinin çocukluk çağı primer immün yetmezlik farkındalığının değerlendirilmesi
Evaluation of awareness of fourth grade medical students on primary immunodeficiency
- Tez No: 651101
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL REİSLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Meram Tıp Fakültesi Dönem 4 öğrencilerinin primer immün yetmezlik (PİY) hastalıkları konusunda farkındalık düzeylerinin artırılması, staj sırasında aldıkları teorik derslerin primer immün yetmezlik bilgi ve farkındalık düzeylerine etkisinin araştırılması, primer immün yetmezlikler konusunda yeterli bilgi düzeyine ulaşıp ulaşamadıklarının belirlenmesi, anlaşılamamış konuların tespiti ve gelecekte daha etkili anlatım şeklinin planlanması amaçlanmıştır. Yöntem: Meram Tıp Fakültesi 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Dönemi'nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları stajını alacak olan 202 Dönem dört öğrencisi bu çalışmaya dahil edildi. Öğrenciler dört grup halinde dönem dört stajı başında anket ile değerlendirildiler. Öğrencilerimiz PİY konusunda bilgi düzeylerini ölçmek amacıyla, toplam 69 sorudan oluşan bir anket formunu evet veya hayır cevaplayarak doldurdular. Anket sonrası altı saat primer immün yetmezlik konusunda teorik ders anlatıldı ve teorik derslerin bitiminden hemen sonra, aynı anket formunu tekrar doldurmaları istendi. Anket formundaki sorulara verilen doğru cevap sayısı üzerinden Anket Puanı hesaplandı. PİY konusundaki teorik dersler öncesi ve sonrasındaki anket puanları ve bu puanlardaki değişim istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Investigation of awareness level of fourth grade medical students in Meram Faculty of Medicine on primary immunodeficiency (PID) diseases and effect of theoretical lectures they received during internship on knowledge and awareness level on primary immunodeficiencies, determination of whether they reached to sufficient level of knowledge on primary immunodeficiencies, identification of poorly understood issues and planning for a more effective lecturing in the future were aimed. Method: 202 fourth grade medical students who would take the internship of Pediatrics during the education session 2019-2020 in Meram Faculty of Medicine were included in this study. The students were assessed by using a questionnaire at the beginning of the fourth grade internship in four separate groups. For measuring the level of knowledge on PID, our students filled in a 69-question questionnaire through answering as yes or no. A theoretical lecture on primary immunodeficiencies was given 6 hours after the questionnaire and right after completion of theoretical lessons, they were asked to fill in the same questionnaire again. The Questionnaire Score was calculated based upon number of correctly answered questions included in the questionnaire. Scores on questionnaires before and after theoretical lectures on PID and the change in these scores were statistically analyzed.