United Nations employee perspectives on linking humanitarian and development aid: Turkey's protracted refugee situation
Birleşmiş Milletler çalışanlarının insani yardım ve kalkınma yardım bağlantısına ilişkin görüşleri: Türkiye'deki uzayan mülteci durumu
  1. Tez No: 651104
  2. Yazar: SEVCAN HACILAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN YILMAZ, PROF. DR. E. BİRAY KOLLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Uzun süreden bu yana süregelen insani yardım ve kalkınma yardımı bağlantısını sağlama uğraşına yeniden odaklanmasının ardındaki itici unsurlardan biri, Suriye mülteci krizinin ölçeği ve uzayan bir süreye yayılan bir hal almış olmasıdır. Alan yazın bu bağlantının sağlanmasının gerekliliğini vurgulamış ve tutarlı bir müdahale çerçevesi geliştirmek üzere yaklaşımlar önermiş olsa da; yardım alanında çalışanların bu çerçeveyi nasıl algıladıkları ve müzakere ettiklerine ilişkin çalışmalar sınırlı kalmıştır. Bu bağlamda, bu tez yardım alanındaki Birleşmiş Milletler (BM) çalışanlarının, insani yardım ve kalkınma yardımı arasındaki bu bağlantıyı nasıl algıladığı ve bu bağlantıyı BM'nin eşgüdümünü sağladığı Türkiye sınırları içindeki insani yardım müdahalesi kapsamında nasıl müzakere ettiğine yönelik görüşlerini incelemektedir. Tez yöntembilim bakımından, Türkiye'deki iki BM kuruluşunun kilit bilgi sağlayıcı rolündeki çalışanlarıyla gerçekleştirilen 9 mülakata dayanan nitel bir çalışmadır. Mülakatlardan toplanan nitel verilerin tematik analiz aracılığıyla işlenmesiyle; tez, BM çalışanlarının insani yardım ve kalkınma yardımı arasındaki bağlantının kavramsal olarak nasıl çerçevelediğinin, yardımın iki dünyası arasındaki farklılıklara, bağlantının Türkiye'deki müdahale açısından anlamlılığı ve uygunluğunun yanı sıra bağlantının uygulamaya dökülmesindeki başlıca paydaşların rollerine ilişkin görüşlerinin bağlamsal bir analizini sunmaktadır. Tez, görüşülen BM çalışanlarının iki yardım alanı arasındaki farklılıklara ve bağlantının kavramsal çerçevelenmesine ilişkin algılarının çeşitlilik gösterdiğini koymaktadır. Görüşmeciler kamu sektöründe kurumsal kapasitenin desteklenmesini mevcut müdahalenin bağlantının uygulamaya geçirilmesine başlıca katkısı olarak algılamaktadır. Tez görüşülen BM çalışanlarının ulusal kurumlarının kapasitesinin geliştirilmesi ile bireylerin ve toplulukların dayanıklılıklarının artırılması arasında bir çelişki gözlemlediklerini saptamaktadır.
Özet (Çeviri)
A catalyst for the renewed focus on linking humanitarian and development aid has been the scale and protracted nature of the Syrian refugee situation. While policy and academic literature has emphasized the necessity for the link and offered pathways to a coherent response framework, research on how aid employees perceive and negotiate this link remains restricted. In this regard, this thesis explores perspectives of the United Nations (UN) employees on how the link is perceived and negotiated in the context of the UN-coordinated response to the Syrian refugee situation in Turkey. This thesis relies on a qualitative study including 9 key-informant interviews with the employees of two UN agencies in Turkey. Applying thematic analysis to the interview data, the thesis offers a contextual analysis of their perspectives towards conceptual framing of the link between humanitarian and development aid, distinctions between these two worlds of aid, the relevance of the link in Turkey and roles of main stakeholders in implementing this link. The thesis finds that perceptions of the UN employees on distinctions between the two types of aid and conceptual framing of the link present diversity. In the Turkish context, institutional capacity development in the public sector is perceived as the response's overarching relevance and contribution to the link. However, a dilemma is observed between strengthening domestic institutions and building the resilience of people and communities.