Yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin kronotip özelliklerine göre uyku kalitesinin incelenmesi
Examination of sleep quality according to the chronotypic characteristics of nurses working in intensive care units
- Tez No: 651112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VESİLE ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin kronotip özelliklerine göre uyku kalitelerinin araştırılması amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte tanımlayıcı olarak planlanan bu çalışmanın evrenini İstanbul Acıbadem Sağlık Kurumunda yoğun bakım ünitelerinde çalışan 401 hemşire oluşturdu. Her hastaneden kaç hemşirenin çalışmaya dahil edileceği tabakalı örneklem seçim yöntemi ile belirlendi. Başlangıçta 196 hemşirenin çalışmaya dahil edilmesi planlandı. Bununla birlikte; çalışma sırasında bazı hemşirelerin izin/raporlu olması, bazılarının da çalışmaya çalışmaya gönüllü olmamaları sebebi ile 142 kişi ile tamamlandı. Veri toplama formu olarak;“kişisel veri toplama formu”,“insan sirkadiyen ritminde sabahçıl ve akşamcıl tipleri belirleyen anket formu”,“Pittsburgh uyku kalitesi ölçeği”,“uykusuzluk şiddeti indeksi”kullanıldı. Bulgular: Hemşirelerin yaşları 18 ile 58 arasında değişmekte olup, ortalaması 26,15±5,93'tür. Hemşirelerin %44,4'ü (n=63) 1-5 yıl süre ile yoğun bakım ünitesinde çalışmaktadır. Hemşirelerin kronotip özelliklerine bakılmaksızın sadece %14,8'inin (21 kişi) çok iyi uyku kalitesine sahip olduğu, toplam“PUKİ”puanı ise 12,75±2,85 olduğu belirlenmiştir. Kronotip özelliklerine göre katılımcıların %29,6'sı (n=42) kesinlikle sabahçıl tip, %35,9'u (n=51) sabahçıl tipe yakın, %31,7'si (n=45) ara tip ve %2,8'i (n=4) akşamcı tipe yakın olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the sleep quality of nurses working in intensive care units according to their chronotypic characteristics. Materials and methods: This study was designed as a cross-sectional descriptive study. The universe of the study composed 401 nurses working in intensive care units in Acıbadem Health group. The number of nurses from each hospital was determined by the method of choosing a stratified sample to be included in the study. Initially, 196 nurses were planned to be included in the study. However, it was completed with 142 people because some nurses were allowed/reported during the study and others were not willing to work. Results: : The age of nurses ranged between 18 and 58 years and mean age was 26,15±5,93 years. The majority of nurses (n=63) work in the intensive care unit for 1-5 years. Regardless of their chronotypic characteristics only 14,8% (21 people) of nurses are very good, the total PUKİ score is 12,75±2,85. According to the chronotype characteristics, 29,6% (n=42) were definitely morning type, 35,9% (n=51) was moderately morning, 31,7% (n=45) was indifferent type and 2,8% (n=4) were moderately evening.