Psikolojik güçlendirmenin örgütsel sessizlik üzerindeki etkisi: Denizli tekstil sektöründe çalışan kadınlar üzerine bir araştırma
The effect of psychological empowerment on organizational silence: A research on women working in denizli textile sector
  1. Tez No: 651117
  2. Yazar: HATİCE ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN YÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma psikolojik güçlendirmenin örgütsel sessizlik üzerindeki etkisini Denizli ili tekstil sektöründe çalışan kadınlar üzerinde inceleyerek ortaya koymaya yöneliktir. Araştırmada psikolojik güçlendirme düzeyi yüksek olan kadın çalışanların örgütsel sessizlik davranışına yönelmeyeceği iddia edilmektedir. Araştırmanın evrenini Denizli ili tekstil sektöründe çalışan kadınlar oluşturmaktadır. Araştırma verileri Denizli'de faaliyet gösteren 2 tekstil işletmesinin kadın çalışanlarından anket formları aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma sonunda analize uygun 353 adet anket formu elde edilmiştir. Katılımcılardan anket formları aracılığıyla toplanan veriler; güvenilirlik analizi, yüzde, frekans ve aritmetik ortalama değerleri, t testi, anova testi, scheffe testi, korelasyon analizi ve regresyon analizi yöntemleri ile çözümlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, genel olarak psikolojik güçlendirmenin örgütsel sessizlik üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Boyutlar açısından değerlendirildiğinde ise, yalnızca etki boyutunun örgütsel sessizlik üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the effect of psychological empowerment on organizational silence by examining women working in the textile industry in Denizli. In this study, it is claimed that women employees with a high level of psychological empowerment will not tend to organizational silence behavior. The universe of the research consists of women working in the textile sector of Denizli. The research data were collected from the female employees of 2 textile enterprises operating in Denizli through questionnaires. At the end of the research, 353 questionnaire forms suitable for analysis were obtained. The data collected from the participants through questionnaire forms were analyzed using reliability analysis, t-test, anova test, scheffe test, correlation analysis and regression analysis methods. According to the findings obtained from the research, it was concluded that psychological empowerment did not have a significant effect on organizational silence in general. When evaluated in terms of dimensions, it is concluded that only impact dimension has a significant effect on organizational silence.