Maternal mind-mindedness and reflective functioning in relation to maternal sensitivity: A cross-contextual examination
Annenin zihin yönelimliliği ve yansıtıcı işleyişinin anne duyarlılığı ile ilişkisi: Bağlamlar arası bir inceleme
- Tez No: 651118
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA ÇORAPÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ebeveyn-çocuk ilişkisi üzerine yapılan son araştırmalar, ebeveyn zihinselleştirme kapasitesinin önemini vurgulamaktadır. Bu çalışmada, yeni bir kavram olan ebeveyn zihinselleştirme kapasitesi, farklı ölçüm teknikleri kullanılarak yetmiş dört anne-bebekten oluşan bir örneklemde incelenmiştir. Ebeveynin yansıtıcı işleyişi, temsil düzeyinde ebeveyn zihinselleştirme kapasitesine karşılık gelir. Oysa, etkileşimsel zihin yönelimlilik, performansta ebeveyn zihinselleştirme kapasitesini işaret eder. Bu çalışma, ebeveyn zihinselleştirme kapasitesinin bu farklı ölçümleri arasındaki ilişkiyi ve bunların duyarlılıkla ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Ebeveynlerin yansıtıcı işleyişi bir anket ile değerlendirildi. Zihin yönelimlilik ve duyarlılık, anne-bebek etkileşimlerinin doğrudan gözlemlenmesi ile değerlendirildi. Bu çalışmanın bir diğer amacı, stresli ve stresli olmayan bağlamlarda değerlendirilen zihin yönelimliliği karşılaştırmaktı. Böylece, geleneksel olarak kullanılan serbest oyuna ek olarak keşif, resimli kitap ve stresli yeniden birleşme bağlamlarında annenin zihin yönelimliliği gözlemlendi. Sonuçlar, stresli olay sırasında annelerin, bebeklerinin içsel durumları hakkında, stresli olmayan durumlarda yaptıklarından daha fazla zihinsel yorum yaptıklarını ortaya koydu. Ayrıca, farklı bağlamlarda çocuğun içsel durumuna uygun veya uyumlanmamış zihinle ilgili yorumların oranı, duyarlılık ölçüleriyle farklı şekilde ilişkili bulundu. Ebeveynlerin yansıtıcı işlevi ile zihin yönelimlilik arasındaki ilişki ise, yalnızca keşif bağlamında zihin yönelimlilik değerlendirildiğinde bulundu. Ek olarak, ebeveynlerin yansıtıcı işleyişlerinde zihinselleştirme öncesi biçimler ile duyarlılık arasındaki ilişkide, keşif sırasında zihinle ilgili yorumların aracı etkisi bulunmuştur. Bu sonuçlar, farklı bağlamsal ihtiyaçlar ve kültürel etkiler açısından tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Recent research on the infant-parent relationship emphasizes the importance of parental mentalization. In the present study, parental mentalization as a novel concept has been examined using different constructs with a sample of seventy-four infant-mother dyads in Turkey. Parental reflective functioning corresponds to parental mentalization on a representational level, whereas interactional mind-mindedness refers to parental mentalization in performance. This study aimed to investigate the relationship between these different constructs as well as their relationship with sensitivity. Parental reflective functioning was assessed with a questionnaire. Mind-mindedness and sensitivity were assessed via direct observations of the mother-infant interactions. Another aim of this study was to compare mind-mindedness assessed in stressful and non-stressful contexts. Thus, maternal mind-mindedness was observed in exploration, picture book, and the stressful reunion contexts in addition to traditionally used free-play. Results revealed that during the stressful episode, mothers made more mind-related comments on their infants' mental states than they did in non-stressful situations. Furthermore, the rate of appropriate and non-attuned mind-related comments across different contexts were differentially related with sensitivity measures. In terms of the relationship between parental reflective functioning and mind-mindedness, they were related to each other only when mind-mindedness was assessed in the exploration episode. In addition, a mediator effect of mind-related comments during exploration was found in the relationship between parental pre-mentalization and sensitivity. These results were discussed with regard to different contextual needs and cultural effects.