Tüketicilerin yaşam tarzı ile marka tercihleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between lifestyle and brand preferences of consumers
  1. Tez No: 651130
  2. Yazar: ADİL CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY USLU DİVANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tüketici kültürü çerçevesinde yaşam tarzı kavramı ile marka tercihlerine ilişkin akademik tartışmalar incelenmiştir. Öncelikle araştırmanın amaçları, kapsamı ve kısıtları ele alınarak çalışmalar yapılmıştır. Değişkenler, araştırma yöntemi, örneklem tasarımı, pilot araştırma ve veri kodlamaya ilişkin detaylar yapıldıktan sonra sayısal analizlere yer verilmiştir. Analizler sonrasında ise araştırmanın bulguları yaşam tarzı kümelerinin betimlemeleri göz önünde tutularak yorumlanmıştır. Kapsam, kısıtlar ve ana kütle dolayısıyla belirlenen araştırma süreci anket formunun hazırlanması, dağıtılması, toplanması; verilerin analizi için SPSS programının edinilmesi, öğrenilmesi, uygulanması gibi çalışmalar yapılmıştır. Anket uygulaması Aksaray Üniversitesi kampüs personeli ve öğrencilerine uygulanmıştır. Tüketicilerin yaşam tarzlarına ilişkin marka tercihleri ile ilgili faktörleri belirlemek amacıyla faktör analizi; marka tercihlerine ilişkin yaşam tarzlarına göre kaç gruplara ayrıldıklarını belirlemek için kümeleme analizi; yaşam tarzı değişkenleri olarak VALS2 ölçeği kullanılmıştır. Yaşam tarzı ve marka tercihleri ile ilgili sorular 5'li likert ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Academic debates on the concept of lifestyle and brand preferences within the framework of consumer culture have been examined. First of all, studies were conducted by considering the aims, scope and limitations of the research. After the details of variables, research method, sample design, pilot research and data coding were done, numerical analyzes were included. After the analysis, the findings of the research were interpreted by considering the descriptions of the lifestyle clusters. Preparation, distribution, collection of the research process questionnaire, determined due to the scope, constraints and population; Studies such as obtaining, learning and applying the SPSS program for the analysis of data have been carried out. The survey application was applied to Aksaray University campus staff and students. Factor analysis to determine the factors related to the brand preferences of consumers regarding their lifestyles; Cluster analysis to determine how many groups they are divided into according to their lifestyle regarding brand preferences; The VALS2 scale was used as lifestyle variables. The questions about lifestyle and brand preferences were used on a 5-point Likert scale.