Tüketicilerin kahve tüketim tercihlerinde markalaşmış kahve işletmelerinin rolü: Adana ilinde bir araştırma
The role of branded coffee businesses in consumers' coffee consumption preferences: A study in Adana province
  1. Tez No: 977985
  2. Yazar: DENİZ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde kahve bir tüketim unsuru olmasının yanı sıra aynı zamanda sosyal bir unsur olarak hayatımızda yer almaktadır. Kahvenin sosyal yaşamın bir parçası haline gelmesi kahveye ek olarak kahve tüketiminde tercih edilen mekanlara olan beklentiyi de arttırmaktadır. Bu doğrultuda araştırmanın temel problemi kahve dükkanlarını tercih eden bireyleri bu dükkanlardan ne beklediğini bulmaktır. Bu çalışma, markalaşmış kahve işletmelerini tercih eden tüketicilerin hizmet kalitesi algılarının, marka aşkı ve sadakat üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, marka imajı, marka kalitesi, personel davranışları ve yaşam tarzı gibi faktörlerin marka aşkı üzerindeki etkileri de araştırma kapsamına dahil edilmiştir. Tüketicilerin yalnızca ürün özelliklerine değil, markayla kurdukları duygusal ilişkiye de önem verdikleri varsayımından hareketle, bu ilişkinin sadakat oluşumundaki rolü ele alınmıştır. Araştırma, ilişkisel tarama modeli kullanılarak tasarlanmış olup, veri toplama aracı olarak yapılandırılmış anket formu tercih edilmiştir. Örneklem, Adana'da düzenli olarak markalaşmış kahve zincirlerini ziyaret eden 385 bireyden oluşmaktadır. Anket formunda bağımsız ve bağımlı değişkenlere yönelik çok boyutlu ölçekler yer almaktadır. Toplanan veriler, istatistik paket programları ile analiz edilmiştir. Analiz sürecinde önce ölçeklerin güvenilirlik ve geçerlilik testleri yapılmış, ardından Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) ile yapısal geçerlilik değerlendirilmiştir. Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) yöntemi ile değişkenler arasındaki nedensel ilişkiler detaylı şekilde incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, hizmet kalitesinin marka aşkını anlamlı ve olumlu yönde etkilediğini, marka aşkının da marka sadakati üzerinde güçlü bir belirleyici olduğunu göstermektedir. Ayrıca, yaşam tarzı faktörünün kahve tercihleri üzerinde önemli bir etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Bu durum, kahve tüketiminin yalnızca temel bir ihtiyaç değil, aynı zamanda sembolik ve kültürel bir kimlik ifadesi olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda araştırma, hizmet kalitesi ile sadakat ilişkisini açıklarken marka aşkını aracı değişken olarak ele alması yönüyle literatüre özgün bir katkı sunmaktadır. Uygulayıcılar içinse, müşteri deneyimi odaklı hizmet tasarımlarının ve duygusal bağ kurmayı hedefleyen marka stratejilerinin önemine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, coffee is not only a product of consumption but also a significant social element in daily life. As coffee becomes a part of social life, expectations towards the venues where it is consumed have also increased. This study aims to examine the effects of perceived service quality on brand love and brand loyalty among consumers who prefer branded coffee shops. Additionally, the study investigates how factors such as brand image, brand quality, staff behavior, and lifestyle influence brand love. Assuming that consumers value not only product attributes but also emotional connections with brands, the role of this relationship in fostering loyalty is explored. The research is designed using a relational survey model, and data were collected through a structured questionnaire. The sample consists of 385 individuals in Adana who regularly visit branded coffee chains. The questionnaire includes multidimensional scales addressing both dependent and independent variables. The data were analyzed using statistical package programs. Initially, reliability and validity analyses were conducted, followed by Confirmatory Factor Analysis (CFA) to assess structural validity. Structural Equation Modeling (SEM) was employed to explore causal relationships between variables. Findings indicate that service quality has a significant and positive impact on brand love, which in turn strongly predicts brand loyalty. Additionally, lifestyle was found to have a notable influence on coffee preferences, highlighting that coffee consumption reflects not just a basic need but also a symbolic and cultural identity.This study makes a unique contribution to the literature by addressing brand love as a mediating variable in the relationship between service quality and loyalty. For practitioners, the findings emphasize the importance of designing customer experience-oriented services and implementing brand strategies that foster emotional engagement.