Hemşirelerde koronavirüs salgını kaynaklı, anksiyete, obsesyon ve ilişkili değişkenlerin incelenmesi
Investigation of anxiety, obsessionand related variables caused by coronavirus outbreak in nurses
  1. Tez No: 651145
  2. Yazar: SÜMEYRA DEMİRELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Araştırma hemşirelerde Koronavirüs Salgını kaynaklı, anksiyete, obsesyon ve ilişkili değişkenlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini, 15 Mayıs- 30 Eylül tarihleri arasında Bayburt Devlet Hastanesi'nde çalışan tüm hemşireler (N=180) oluşturmuştur. Belirtilen tarihler arasında araştırmaya alınma kriterlerini taşıyan ve gönüllü olarak araştırmaya katılmayı kabul eden 111 hemşire araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Pandemi nedeniyle yoğun bakım kliniklerinin çalışmaya dahil edilmesine kurum tarafından izin verilmemiştir. Araştırmada Sosyodemografik Veri Formu, Süreklilik Kaygı Ölçeği ve Obsesif İnanışlar Ölçeği kullanılmıştır. Verileri analiz etmek için SPSS 20 programı kullanılmış ve frekans analizlerinin yanısıra bağımsız gruplarda t testi, çoklu grupların karşılaştırılmasında varyans analizi ve ilişkisel çıkarımlarda Pearson Korelasyon analizi yapılmıştır. Bulgular: Hemşirelerin Obsesif İnanışlar Ölçeği-44 toplam puan ortalaması 170.82±42.28; Süreklilik Kaygı Ölçeği toplam puan ortalaması ise 42.68 ± 8.20 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to examine anxiety, obsession and related variables in nurses caused by the Coronavirus Outbreak. Material and Method: The universe of the study was formed by all the nurses (N = 180) working in Bayburt Public Hospital between 15 May and 30 September. The sample of the study consisted of 111 nurses who met the criteria of being included in the study and accepted to participate in the study voluntarily between the specified dates. Intensive care clinics were not allowed to be included in the study due to the pandemic. Sociodemographic Data Form, Continuity Anxiety Scale and Obsessive Beliefs Scale were used in the study. SPSS 20 program was used to analyze the data, and besides frequency analysis, t test in independent groups, analysis of variance in comparison of multiple groups and Pearson Correlation analysis in relational inferences were performed. Results: Nurses' The total score average of Obsessive Beliefs Scale-44 was found to be 170.82 ± 42.28; The total score average of the Continuity Anxiety Scale was found to be 42.68 ± 8.20.