Kronik boyun ağrısı olan bireylerde ağrı, skapular kinezi ve propriosepsiyon değerlendirmesi
Evaluation of pain, scapular kinesis and propriosepsionin individuals with chronic neck pain
- Tez No: 651144
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANİYE AYDOĞAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, kronik boyun ağrısı (KBA) olan bireylerde ağrı, skapular kinezi, propriosepsiyon, eklem hareket açıklığı (EHA) ve kas kuvvetinin değerlendirilmesi ve asemptomatik bireyler ile karşılaştırılması amacıyla yapıldı. Çalışmaya Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'ne başvuran, uzman hekim tarafından KBA tanısı almış, çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 40 boyun ağrılı birey ve kontrol grubu için 40 asemptomatik birey dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen KBA'lı ve kontrol gruplarının sosyodemografik verileri kaydedildi. Ağrı Vizüel Analog Skala (VAS) ile, ağrı eşiği ve toleransı algometre ile, boyun EHA ve eklem pozisyon hissi (EPH) dijital gonyometre ile, servikal derin fleksör grup kas kuvveti Stabilizer Pressure Biofeedback cihazı ile, boyun ve skapulotorasik kas kuvveti Hand Held Dinamometer (HHD) ile, M. Pectoralis minör kasının kısalığı standart mezura ile değerlendirildi. Skapular kinezinin değerlendirilmesinde Skapular Diskinezi Testi (SDT), Skapula Depresyon Testi ve Lateral Skapular Kayma Testi (LSKT) kullanıldı. Skapula yukarı rotasyonu (SYR) ve skapulohumeral ritim (SHR) değerlendirmesi için dijital bir inklinometre kullanıldı. Skapular Kassal Endurans (SKE) değerlendirmesi için kronometre kullanıldı. Boyun özürlülük durumu, Boyun Özürlülük Göstergesi (BÖG) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate pain, scapular kinesis, proprioception, range of motion (ROM) and muscle strength in patients with chronic neck pain (CNP) and to compare them with asymptomatic individuals. 40 patients with neck pain who admitted to Kırıkkale University Faculty of Medicine Hospital Physical Therapy and Rehabilitation Center and diagnosed as CNP by a specialist physician and 40 asymptomatic individuals for control group were included in the study. The sociodemographic data of the CNP group and control groups that included in the study were recorded. Pain was evaluated with Visual Analogue Scale (VAS), pain threshold and tolerance with algometer, neck ROM and joint position sensation (JPS) with digital goniometer, cervical deep group muscle strength with Stabilizer Pressure Biofeedback device, neck and scapulothoracic muscle strength with Hand Held Dinamometer (HHD), the shortness of the Pectoralis minor muscle was evaluated with a standard tape measure. Scapular Dyskinesis Test (SDT), Scapula Depression Test and Lateral Scapular Slide Test (LSST) were used to evaluate scapular kinesis. A digital inclinometer was used for scapula upward rotation (SUR) and scapulohumeral rhythm (SHR) evaluation. A stopwatch was used for scapular muscle endurance (SME) evaluation. Neck disability status was evaluated with Neck Disability Index (NDI).