Sosyal girişimcilik ile ekonomik büyüme ilişkisi: OECD ülkeleri ve Türkiye illeri üzerine ampirik uygulamalar
Relationship between social entrepreneurship and economic growth: Empirical applications for OECD countries and Turkish provinces
- Tez No: 651196
- Danışmanlar: PROF. DR. KAHRAMAN KALYONCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu araştırmanın temel amacı sosyal girişimciliğin ekonomik büyüme üzerine etkisini incelemektir. Bu kapsamda iki ayrı örneklem seçilmiştir. Birinci örneklemde (ülke bazlı) sosyal girişimcilik faaliyeti (kaynak eşleme) kapsamında özel sektör işletmelerinin sivil toplum kuruluşları (STK) ile birlikte kurumsal sosyal sorumluluk adına yapmış olduğu ayni ve nakdi yardımların (özel-STK kaynak tahsisi) ekonomik büyüme üzerine etkisi analiz edilmiştir. Ülke bazlı panel veri seti örneklem olarak 24 Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkesini, dönem olarak 1970-2014 dönemlerini kapsamaktadır. Ülke bazlı analiz için panel ARDL yöntemi (PMG tahmincisi) kullanılmıştır. İkinci örneklemde (il bazlı) ise, kamunun sosyal girişimcilik faaliyeti (kaynak eşleme) kapsamında Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) aracılığıyla gerçekleştirmiş oldukları girişimcilik desteklerinin (kamu kaynak tahsisi) ekonomik büyümeye etkisi analiz edilmiştir. İl bazlı panel veri seti örneklem olarak 81 ili, dönem olarak 2012-2016 dönemlerini kapsamaktadır. İl bazlı analiz için panel veri yöntemi (Driscoll-Kraay tahmincisi) kullanılmıştır. Çalışmanın katkısı, ülke ve il bazında sosyal girişimciliğin ekonomik büyümeye etkisi mevcut veriler kullanılarak daha önce analiz edilmemiş olmasıdır. Ülke bazlı analiz bulgularına göre sosyal girişimcilik ekonomik büyümeyi hem uzun dönemde hem de kısa dönemde pozitif yönde etkilemektedir. İl bazlı analiz bulgularına göre sosyal girişimcilik illerin ekonomik büyümesini pozitif yönde etkilemektedir. Elde edilen bulgular çerçevesinde hem ülke hem de il bazında sosyal girişimciliğin ekonomik büyümenin önemli bir belirleyicisi olduğu ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the effect of social entrepreneurship on economic growth. In this context, two separate samples were selected. In the first sample, within the scope of private sector-non-governmental organizations (NGO) social entrepreneurship activity (resource matching), the effects of in-kind and cash aids provided by private sector companies and NGOs on behalf of corporate social responsibility (private sector- NGOs resource allocation) are analyzed on economic growth. The country-based panel dataset covers 24 Economic Development and Cooperation Organization (OECD) countries for the 1970-2014 period. Panel ARDL method (PMG estimator) was used for country-based analysis. In the second sample (province-based), within the scope of public social entrepreneurship activity (resource matching), the effect of entrepreneurship supports (public resource allocation) realized by the Small and Medium Enterprises Development and Support Administration (SMEDSA) was analyzed on economic growth. Provincial-based panel dataset covers 81 provinces for the 2012-2016 period. Panel data method (Driscoll-Kraay estimator) was used for province-based analysis. The contribution of the study is that the impact of social entrepreneurship on economic growth in country and provincial basis has not been previously analyzed using available data. According to the results of the country-based analysis, social entrepreneurship affects economic growth positively both in the long run and in the short run. According to the results of the province-based analysis, social entrepreneurship positively affects the economic growth of the provinces. It can be stated that social entrepreneurship is an important determinant of economic growth on both country and provincial basis within the framework of the results.