Antalya körfezi denizel üst miyosen ve pliyosen çökellerinin sedimantolojisi ve sismik yansıma verilerinin yorumlanması, GB Anadolu, Türkiye
Sedimentology of marine upper miocene and pliocene deposits and interpretation of seismic reflection data in gulf of Antalya, SW Anatolia, Turkey
- Tez No: 651210
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KAĞAN KADIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu doktora tez çalışmasında; Antalya Neojen havzasındaki geç Miyosen-Pliyosen yaşlı sedimanlar Antalya Körfezi' nin sualtı ve kara kısımlarında araştırılmıştır. Toros Tektonik Kuşağı içerisindeki Orta-Geç Eosen'de açılan basenin asıl sedimantasyonu Miyosen'de gerçekleşmiştir. Üst Miyosen-Pliyosen birimleri, açılan basenin üst dönemlerini temsil eder ve bu çalışmanın konusudur. Araştırma kapsamında Antalya körfezi Aksu alt baseni ile Manavgat alt baseni ve Antalya körfezinin denizaltı kısmı olarak üç bölgeye ayrılmıştır. Çalışma alanlarında arazi çalışmaları ve jeolojik harita revizyonu gerçekleştirilmiş, ölçülü stratigrafik kesitler alınmış, paleantolojik, ve sismik kesitler analiz edilerek Antalya körfezi geç Miyosen ve Pliyosen çökellerinin stratigrafisi ve sedimentolojisi yorumlanmıştır. Çalışma alanında Erken Miyosen birimleri transgresif istif ile başlamaktadır. Alttan üste doğru Tepekli formasyonu, Oymapınar formasyonu ve Geceleme formasyonu'ndan oluşmaktadır. Orta ve Üst Miyosen birimleri ise Karpuzçay formasyonu, üzerinde Taşlık formasyonu, Eskiköy formasyonu ve yanal geçişli olarak Gebiz formasyonu' dan oluşur. Erken ve geç Pliyosen 'de Yenimahalle formasyonu ve Alakilise formasyonu depolanmıştır. Arazi çalışmaları ve sismik verilerin yorumları çalışılan birimlerin kalınlık ve ilişkilerini göstermiştir. Önceki çalışmalardan farklı olarak; bu çalışmada sismik kesit, kuyu verisi, kuyu logu, sedimentoloji, petrografi, paleontoloji ve jeokimyasal verilerin bütünleştirilmesiyle Yenimahalle formasyonu, Gebiz formasyonu, Eskiköy ve Taşlık formasyonları ve Messiniyen evaporitlerinin (jips) karadaki devamlılıkları ve kalınlıkları ortaya konmuştur. Ayrıca, Messiniyen evaporitlerinin karada iki lokasyonda varlığı ve evaporitlerin alt ve üst dokanak ilişkileri bu çalışma ile tespit edilmiştir. Son olarak, önceki çalışmalarda farklı yaşlarda tayin edilmiş Gebiz formasyonunun yaşı foraminifer bulgusuna göre Geç Messiniyen-Erken Pliyosen olarak revize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this Ph.D. thesis Upper Miocene and Pliocene sediments of the Neogene Antalya basin in offshore and onshore parts of the Gulf of Antalya are investigated. The actual sedimentation of the basin opened in Mid-to-late Eocene over the Taurus Tectonic Belt occurred in Miocene. The Upper Miocene-Pliocene units are upper part of the basin which is the subject of this study. During the scope of the research, Gulf of Antalya divided into three parts; Aksu-Manavgat subbasins and offshore part. Stratigraphy and sedimentology of Miocene- Pliocene sediments are interpreted via field analyses; redrawn geological maps and implemented measured stratigraphic sections with examination of paleontological and seismic sections. In studied area, Early Miocene is started with transgressive sequence, from base to top, Tepekli, Oymapınar and Geceleme Formations. The Middle and Upper Miocene comprise Karpuzçay formation overlying Taşlık, Eskiköy formations and overlapped by Gebiz formation. Yenimahalle and Alakilise formations are deposited during Early-Late Pliocene. Field studies and seismic data interpretation presented the thickness and the relation of the lithologies. Differently from the previous studies; this study integrated seismic sections, well logs, sedimentology, paleontology, geochemical and well data. Integration of the data shows the presence of Yenimahalle, Gebiz, Eskiköy, Taşlık formations, Messinian evaporites (gypsum) their continuity and thicknesses on onshore. Besides, Messinian evaporites outcrop are discovered at two locations and their underlying-overlying contacts. Lastly, Gebiz formation assigned in different ages in the previous studies is revised late Messinian-Early Pliocene from foraminifer finding within this study.