Kıyısız
Landlocked
  1. Tez No: 651211
  2. Yazar: ARDA KARABÖCEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ MAKAL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Sigmund Freud'un 'Tekinsiz' makalesinin Sürrealistler tarafından benimsenmesinden sonra ortaya çıkan tekinsiz eserler, daha çok vitrin mankenleri, süperimpoze tekniği ile fotoğraflarda çoğaltılan yüzler, insan benzeri robotlar, deforme edilmiş heykeller şeklinde yorumlanır. Breton'un ölümü ve Sürrealist akımın son bulmasından sonra dahi tekinsiz tanımı sanat formları arasında, toplumsal ve politik olayları yansıtma aracı olarak varlığını sürdürür. Soğuk savaş döneminde yaşanan paranoya, insanların tıpatıp benzeri uzaylılar ile yer değiştirilmesini konu alan 'Uzaylıların İstilası' filmi çekilir ve izleyicide tekinsiz bir his bırakmak amaçlanır. Amerika'da siyahi halkın hak arayışı ile ortaya çıkan gerilimden sonra Zombi janrı oluşur ve 'Yaşayan Ölülerin Gecesi' filmi tekinsiz ilkeleri çerçevesinde çekilir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile ise ortaya yeni bir kavram olan 'dijital tekinsizlik' çıkar. Dijital tekinsizlik, insanların alışkanlıkları, hobileri hakkında bilgi toplayan sitelerin, uygulamaların, insanların hareketlerini tahmin edebilecek düzeye gelmesi, insan benzeri yapay yüz yaratabilmesi ve internet ortamı üzerinde, insandan ayırt edilemeyecek düzeyde cümleler kurabilmesiyle oluşan tekinsizlik hissine verilen addır. 'Kıyısız' isimli kısa film, dijital tekinsizlik hissinin insanlar üzerinde bıraktığı etkiyi yansıtmak üzere, bu amaca uygun olarak tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Surrealist, interpret Sigmund Freud's 'Das Unheimliche' essay as an art movement, they used mannequins, humanlike robots, superimposed images on photographs, deformed statues as a way to create uncanny feeling. Even after Surrealist movement considered to be over with the death of Breton, 'uncanny' kept its presence in all different forms of art and used as means to reflect on political and social issues. In the cold world era, the paranoia was reflected by the movie 'Invasion of the Body Snatchers', where aliens are undistinguishable from humans or their neighbors which creates an uncanny feeling in the audience. During the civil rights movement, the movie 'Night of the Living Dead', used uncanny to reflect the unease in American public. Today with the advances in technology, a new term is born 'Digital Uncanny'. Digital uncanny is a term which used to describe the uncanny feeling about how much the websites and applications that we use know about our habits, hobbies, their abilities to guess even our movements. There is a website that can create human looking faces that doesn't exist and there are programs that can respond like human does, that causes an uncanny feeling which is called 'digital uncanny'. 'Landlocked' short flim, aims to be a think piece about the effect digital uncanny leaves behind and the film is designed to serve this purpose.