Murabaha'nın katılım bankalarının finansal gelişimi üzerine etkisi (Karşılaştırmalı bir analiz)
Impact of murabaha on the financial development of Islamic banks (A comparative analysis)
  1. Tez No: 651215
  2. Yazar: MOHAMED AHMED SAMİREH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR ÜÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Murabaha kavramı genel olarak; banka ve müşterileri arasında, malın geliş fiyatına sonradan ekleme yapma üzerine kurulan sözleşmeler ile ilgilidir ve bugün katılım bankalarında“Satın Alma Emriyle Murabaha”şeklinde uygulanmaktadır. Murabaha; peşin olarak alım yapmak için yeterli parası olmayan ama bir ürün satın almak isteyen bir kişinin, katılım bankasına gitmesi ile başlamaktadır. Bu durumda banka, anlaşılan ürünü peşin olarak satın alır ve müşterisine daha yüksek ama vadeli bir fiyat üzerinden satar. Murabaha, ekonominin gelişimine, katılım bankasının finansal büyümesine, uygulama kolaylığına ve risklerin azaltılmasına katkıda bulunması nedeniyle uygulamadaki en önemli yöntemlerden birisidir. Murabahanın payının, katılım bankalarının toplam finansmanının yaklaşık %70'ını oluşturmakta olduğu gözlemlenmiştir. Bu araştırmada; katılım bankalarında uygulanan murabaha yöntemi ve bu yöntemin bankaların finansal gelişimi üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Murabahanın etkisini ölçmek için katılım bankalarının yaklaşık olarak son on yıllık mali (finansal) tabloları kullanılmıştır. Aynı zamanda murabahanın Afrika, Asya ve Avrupa'daki katılım bankalarının finansal büyümesini artırmadaki rolüne odaklanılmıştır. Çalışmada, katılım bankalarının daha çok murabaha yöntemini tercih ettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Bunun sebebi, murabahanın uygulama ve takibinin kolay olması, kârının sabit ve diğer yöntemlere kıyasla risklerinin az olmasıdır. Ayrıca murabaha, gerekli likiditenin sağlanmasına yardımcı olduğu için müşteriler tarafından da tercih edilmektedir. Murabaha ile ilgili en yaygın hatalar katılım bankalarının çalışanları tarafından yapılmaktadır. Çünkü banka personeli, İslami finansal işlemler konusunda yeterli deneyime sahip değildir ve katılım bankaları, bankacılık sektöründe İslami finansman formüllerinin nasıl uygulanacağı konusunda personele üst düzey eğitim kursları yeterince vermemektedirler.
Özet (Çeviri)
The concept of Murabaha in general; It relates to the contract between the bank and its customers, which is based on the subsequent addition to the first price of the goods and is implemented today in participation banks as“Murabaha to Purchase Orderer”(MPO). Murabaha process starts when a person wants to buy a product but does not have enough cash to buy this product then the person goes to the participation bank. In this case, the bank buys the pre-agreed product and sells it to its customer at a price higher than the first price that the bank purchased from the merchant. Murabaha is one of the most important methods in practice because it contributes to the development of the economy, financial growth of the participation bank, ease of implementation and reduction of risks. It is observed in the study that the Murabaha share is about 70% of the total financing of the participating banks. In this research, the concept of murabaha applied in participation banks and their effects on financial development of these banks discussed. At least the last ten years' annual financial report of Islamic banks used to measure the effectiveness of Murabaha. It also focused on the role of murabaha in increasing the financial growth of participation banks in Africa, Asia and Europe. In the study, it is concluded that the Islamic banks prefer the murabaha method. The reason for this is that the application and follow-up of murabaha is easy, its profit is fixed and the risks are low compared to other methods. In addition, murabaha is preferred by customers as it helps to provide the necessary liquidity. The most common mistakes about Murabaha are made by the employees of the Islamic banks. Because the bank employees do not have sufficient experience in Islamic financial transactions and Islamic banks do not offer enough training courses that provide them a high level experience in how to apply Islamic financing models in the banking sector.