Somatik belirtilerin şema terapi yaklaşımındaki modlar ile ilişkisinin incelenmesi
Relationship between schema modes, and somatic indications disorder
- Tez No: 651246
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA SOYGÜT PEKAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmada şema terapi yaklaşımındaki şema modları ve somatik belirtiler arasındaki ilişkiler incelenmiş ve şema modlarının somatik belirtileri yordayıcı gücüne bakılmıştır. İstatistiksel analizler klinik olmayan örneklemde 310 gönüllü katılımcıdan edinilen veriler üzerinden gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları olarak Şema Mod Envanteri (ŞME-3) ve Somatizasyon Ölçeği kullanılmıştır. Veriler internet üzerinden çevrimiçi form yöntemi ile toplanmıştır. Şema modları ve somatik belirtiler arasındaki ilişkiye bakılmak için Pearson Korelasyon analizi yürütülmüştür. Elde edilen bulgulara göre, işlevsel olmayan tüm şema modlarının somatik belirtilerle anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu ve işlevsel olan sağlıklı yetişkin ve çocuk modlarının ise negatif bir ilişkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Şema modlarının somatik belirtileri yordama gücüne bakılmak için yapılan hiyerarşik regresyon analizi sonuçlarına göre ise kadınların, kronik rahatsızlığı olanların ve talepkar ebeveyn modu yüksek olanların somatik belirtiler geliştirmeye daha yatkın oldukları tespit edilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgular ilgili alanyazın eşliğinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between the schema modes and somatic symptoms, as well as the extent to which schema modes function as a predictor of somatic symptoms. Statistical analysis is done through the data collected from 310 voluntary participants from a nonclinical sample. Schema mode inventory and somatization scale are used as a data collection tool. The data is collected via an online form. Pearson Correlation analysis is conducted to interpret the relation between schema modes and somatic symptoms. Based on the data collected, it is concluded that all of the nonfunctional schema modes are in a positive correlation with somatic symptoms, and functional healthy adult and childhood modes are in a negative correlation with somatic symptoms. Based on the hierarchical regression analysis to interpret the predictive power of schema modes of somatic symptoms, females, people with chronic diseases and people with a strong demanding parent mode tend to develop somatic symptoms. The data collected in this study are analyzed within the framework of the relevant literature.