Türk Sosyal Güvenlik Hukukunda gelir ve aylıkların birleşmesi
Merging of income and monthly in the Turkish Social Security Law
  1. Tez No: 651261
  2. Yazar: AHMET ATİLLA YEĞİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Sosyal güvenlik sistemleri genel bir bakış açısıyla değerlendirildiğinde; bu sistemlerin esasen gerek çalışma hayatında meydana gelen gerekse çalışma hayatı dışındaki genel yaşam içerisinde ortaya çıkan ve ekonomik hayatı tehdit eden birtakım riskleri bertaraf etmek maksadıyla kurulduğu ve insanın gelecekteki ekonomik özgürlüğünü garanti altına alma çabası güden bir amaca hizmet ettiği görülecektir. Bu dinamik sistemlerde kişiler prim bazlı olarak sisteme dahil edilmekte ve bu kişilerin belirli koşulların sağlanması durumunda ödenmiş primlerin karşılığı olarak birtakım gelir ve aylıklara kavuşmaları söz konusu olmaktadır. Prim bazlı olarak işleyen bu sistemde her prim farklı riskleri temsil etmektedir. Bu risklerin süreç içerisinde herhangi bir zaman diliminde gerçekleşmesi durumunda hak kazanılan ödemelerin birleşmesi gündeme gelmektedir. Ülkemizdeki sosyal güvenlik sistemi de prim bazlı olarak 5510 sayılı Kanun ile temellendirilmiştir. Sigortaya konu risklerin gerçekleşmesi ve koşulların da oluşması durumunda sigortalılar lehine birtakım haklar doğmaktadır. Ancak, sigortalılara ilişkin birden fazla riskin aynı anda gerçekleşmesi durumunda, her risk ve prime karşılık bir hak doğmuş olması gündeme gelecek midir? Böyle bir durumda sosyal güvenlik sistemi bir zenginleşme aracı olmayacak mıdır? Bu hususları göz önünde bulunduran kanun koyucu 5510 sayılı Kanun 54'üncü maddesi ile gelir ve aylıkların birleşmesi durumunu ayrıntılı olarak düzenlemiştir. Çalışmamda esas olarak bu maddenin üzerinde durmakla birlikte konuya ilişkin olarak doktrinde yer alan görüşlere de ayrıntılı olarak yer vermeye çalışacağım. Kanunun sistematiğine uygun olarak gelir ve aylığın tanımı, kanun tarafından öngörülen riskler ile hak edilecek gelir ve aylıklar, bu gelir ve aylıkların elde edilme koşulları, gelir ve aylıkların birleşmesi, mülga kanunlar döneminden bir gelir veya aylığa hak kazanılması durumunda bunlardan hangisinin dikkate alınacağı hususlarında bir değerlendirme yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
When social security systems are evaluated in a broader perspective, it is seen that these systems are established mainly in order to eliminate some risks threating economic life, which are occurring both in working life and in the general life outside of working life and are served an aim which pursues to guarantee the economic freedom of the people in the future. In this dynamic systems, persons are included into the system based on contributions and it is discussed that these persons obtain a number of income and monthly as a result of paid contributions in case of ensuring some conditions. Each contribution represents different risks in this contribution based system. In case these risks occur in any period of time in the process, it is brought to agenda of merging earned contributions. The social security system in our country is based on the contribution-based on the Law No. 5510. In case of the realization of the risks and the occurrence of conditions, some rights arise in favor of the insured. However, if more than one risk for the insured happens at the same time, will it be considered that a right has been born for each risk and contribution? In such a case, will the social security system not be a means of enrichment? Taking into account these issues, the legislator has issued the merger status of income and monthly with the provisions of Article 54 of Law No. 5510 in detail. I will give wide coverage to judgements in the doctrine as well as focusing that article in my paper. An evaluation will be carried out on the definition of income and monthly in accordance with the systematic of Law, risks defined in law and acquired income and monthly, acquiring conditions of these income and monthly, merging of income and monthly, which will be taken into consideration of those in the case of acquiring an income or monthly in the former law period.