İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku'nda ücret, gelir ve aylıkların haczi
Attachment of the income, wage and pension in Labour and Social Insurance Law
- Tez No: 530626
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Multidisipliner bir konu olan gelir, ücret ve aylıkların haczi işçinin hem özel hukuktan hem de kamu hukukundan doğan borçları nedeniyle başlatılmış ve kesinleşmiş icra takipleri dolayısıyla gerçekleşebilmektedir. Bu çalışmada genel olarak gelir, ücret ve aylıklar üzerinde haciz tatbik edilip edilemeyeceği, haciz prosedürleri ile işverenin bu bağlamdaki yükümlülükleri ve prosedürlere uygun hareket edilmemesi halinde karşılaşılabilecek hukuki, cezai ve idari yaptırımlar işlenmiştir. Bu bağlamda çalışma dört bölümden meydana gelmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde gelir, ücret ve aylık kavramları tanımına yer verilmiştir. İkinci bölümde 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu uyarınca gelir, ücret ve aylıkların haczedilebilirliği, haczin sınırları, hacze iştirak, ihtiyati haciz ile bu hacizlerden doğabilecek uyuşmazlıklara karşı başvurulabilecek şikayet yolu incelenmiştir. Üçüncü bölümde gelir, ücret ve aylıkların haczinin muhatabı konumunda bulunan işverenin üzerine düşen yükümlülükler ile işverenin bu yükümlülüklere uygun hareket etmemesi halinde karşılaşabileceği yaptırımlar ele alınmıştır. Son bölümde ise birçok hukuk disiplininin alanına giren gelir, ücret ve aylıkların haczi kurumu 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'a göre, 4857 sayılı İş Kanunu, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda yer alan düzenlemeler ile ilgili diğer mevzuatla doktrin ve Yargıtay kararları ile birlikte incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The multi-disiplinary subject matter of this study is to examine attachment of the income, wage and pension. Whether it is possible to execute attachment income, wage and pension because of the debt arising from both private and public law or not, procedure of execution of attachment and the duties of employer through this procedure and the legal, penal and administrative sanctions that arising from the violation of the procedure and duties that belongs to employer in this context are the discussed subject matters through the study. Concordantly, the study consist of four chapters. In first chapter terms of income, wage and pension are defined. In second chapter“whether income, wage and pension are attachable or not”, participation of attachment , provisional attachment and complaint procedure to solve conflicts that would be arised in these types of attachments are examined pursuant to Enforcement and Bankrupcy Code numbered 2004. In third chapter, the responsibilities carried by employer that is related person of attachment of income, wage and pension and the sanctions that would be encountered in case of the violation of these responsibilities by the employer are discussed. In the last chapter, pursuant to, Collection Procedure of Assets numbered 6183, attachment of income, wage and pension as a multi-disiplinary subject matter examined with the regulations take part in the Labour Act numbered 4857, Turkish Obligation Code numbered 6098 and Social Insurance and Universal Health Insurance Law numbered 5510, other related regulations, doctrine, decisions of the Supreme Court.