İç mekan tasarımı temsilinde 3D görselleştirme teknikleri
  1. Tez No: 651263
  2. Yazar: MEHMET CEMİL ÖZAĞAÇHANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENNUR HİLMİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
“İç Mekan Tasarımı Temsilinde 3D Görselleştirme Teknikleri”konulu yüksek lisans tezimde iç mimarlık alanında yapılan tasarımların çizim ve sunum süreçleri ele alınmıştır. Tasarımın ve iç mimarlığın tarihsel süreçteki gelişimi, bilgisayar destekli tasarım programlarının adaptasyonu ve uygulama yöntemleri, tasarım süreçleri ve sonuçları incelenmiş, konuya yönelik örnekler vasıtasıyla elde edilen sonuçlar aktarılmıştır. Tez; giriş ve onu takip eden bölümlerin ardından gelen sonuç bölümü ile birlikte 5 ana başlıktan oluşmaktadır. Giriş bölümünde, tez çalışmasında yapılan araştırmanın amacı, kapsamı ve yöntemine değinilmiştir. İkinci bölümde,“iç mimarlık nedir?”sorusu ele alınarak iç mimarlığın tanımı, kapsamı ve tarihsel süreci aktarılmıştır. Üçüncü bölümde, iç mimarlık alanında kullanılan bilgisayar destekli çizim programları yardımıyla tasarımın evreleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, iç mimari tasarımlarda kullanılan bilgisayar destekli programlar ve yazılımlar incelenmiştir. Beşinci bölümde ise el çizimi ve bilgisayar destekli tasarım ile gerçekleştirilen projelerin, iç mimari sunum aşaması incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In my master thesis on“3D Visualization Techniques in Interior Design Representation”, the drawing and presentation processes of the designs made in the field of interior architecture were discussed. The development of design and interior architecture in the historical process, the adaptation and application methods of computer aided design programs, design processes and results are examined, and the results obtained through examples related to the subject are transferred. Thesis; It consists of 5 main headings, along with the introduction and the conclusion following the sections that follow. In the introduction part, the purpose, scope and method of the research conducted in the thesis study are mentioned. In the second part, the definition, scope and historical process of interior architecture are explained by discussing the question“What is interior architecture?”. In the third section, the phases of design are examined with the help of computer-aided drawing programs used in the field of interior architecture. In the fourth section, computer aided programs and software used in interior design are examined. In the fifth chapter, the interior architectural presentation phase of the projects realized with hand drawing and computer aided design is examined.