Kamu işletmelerinde duyarlılık analizi- Ceza İnfaz Kurumunda tıbbi tekstil atölyesi fizibilite örneği
Sensitivity analysis in public enterprises- Medical textile workshop feasibility example in Criminal Execution Institution
- Tez No: 651277
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, tıbbi tekstil atölyesi örneğinden yola çıkarak kamu işletmelerinde yatırım maliyetlerinin incelenmesi ve duyarlılık analizlerinin irdelenmesidir. Fizibilitenin konusu tıbbi tekstil ve tıbbi tamamlayıcı sağlık ürünlerinin üretim atölyesi olarak belirlenmiştir. Örnek olarak ele alınan yatırım fizibilitesinde Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu yatırım sahibi kuruluştur. Kurum, yasal statüsü itibariyle kamu kurumu olarak tanımlanmaktadır. Ceza İnfaz Kurumları kurulan işyurtları atölyeleri aracılığıyla hükümlü ve tutukluların meslek öğrenmelerine ve istihdama katılımlarını artırmaktır. Tez çalışmasındaki hesaplamalarda yatırıma 2021 yılında başlanacağı varsayılmıştır. Yatırım döneminde uygulama süresi 12 ay olarak belirlenmiştir. Buna göre yatırımın ilk faaliyeti 2022 yılında olacaktır. Bu araştırma sonucunda, örnek bir kamu yatırımı temel alınarak buna ilişkin duyarlılık analizi yapılmıştır. Yatırım fizibilitelerinde temel bazı varsayımlarda yaşanacak değişiklikler neticesinde yatırıma ilişkin veriler elde edilmesi önemlidir. Duyarlılık analizi, yatırıma ilişkin belirlenen varsayımlarsa yaşanabilecek“Eğer olursa”sorusunun cevabını vermektedir. Çalışmada 2 temel değişken üzerinden duyarlılık analizi incelenmiştir. Bu değişkenler; birim satış fiyatı ve değişken maliyetlerdir. Çalışmanın amacı hangi değişkenin yatırımın geri dönüş süresi üzerinde daha çok değişime yol açacağının tespit edilmesidir. Sonuç olarak, incelenen yatırıma ilişkin temel sonuçlara bakıldığında birim satış fiyatı üzerinde yaşanacak olası bir düşüşün yatırımı en çok etkileyecek risk unsuru olduğu ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte birim satış fiyatlarının artırılması halinde yatırım en kârlı şekilde gerçekleştirilebilecektir. Bu durumda yatırımın geri dönüş süresinin yıl daha kısaldığı görülmektedir. Değişken maliyetlerdeki değişim, toplam yatırım maliyetinin değişmesine sebep olmaktadır. Değişken maliyetlerde sağlanacak bir azalma, yatırımın geri dönüş süresini kısaltacaktır. Benzer şekilde, değişken maliyetlerde yaşanacak olası bir artış ise yatırımın geri dönüş süresini uzatacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine investment costs and examine sensitivity analysis in public investments based on the example of a medical textile workshop. The subject of feasibility is determined as the production workshop of medical textiles and medical complementary health products. In the investment feasibility, which is considered as an example, the Criminal Execution Institutions and Detention Institutions are the investment owners. The institution is defined as a public institution due to its legal status. The Criminal Execution Institution's aim is to increase the participation of convicts and detainees to vocational education and employment through established workshops. Based on the calculations of this study, it is assumed that the investment will start in 2021. The implementation period was determined as 12 months in the investment period. Accordingly, the first activity of the investment will be in 2022. As a result of this research, a sensitivity analysis was carried out on the basis of an exemplary public investment. It is important to obtain investment data as a result of changes in some basic assumptions in investment feasibility. Sensitivity analysis gives the answer to the question“If it can happen”if the assumptions determined about the investment are experienced. In the study, sensitivity analysis was examined on 2 basic variables. These variables are; unit sales price and variable costs. The aim of the study is to determine which variable will lead to more changes on the return time of the investment. As a result, when looking at the basic results related to the invested investment, it is revealed that a possible decrease on the unit sales price is the risk factor that will affect the investment the most. However, if the unit sales prices are increased, the investment can be realized in the most profitable way. In this case, it is seen that the return time of the investment is shortened by more years. The change in variable costs causes the total investment cost to change. A reduction in variable costs will shorten the return on investment. Similarly, a possible increase in variable costs will prolong the return on investment.