Bulanık ortamda sürdürebilir tedarikçi seçimi: Savunma sanayiinde bir uygulama
Sustainable supplier selection in a fuzzy environment: An application in defense industry
  1. Tez No: 927471
  2. Yazar: HİKMET SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Sürdürülebilirlik; küresel ölçekte çevresel, ekonomik ve toplumsal problemleri çözmek için kritik bir yaklaşım olarak dikkat çekmektedir. İklim değişikliği, kaynak tükenmesi, toplumsal eşitsizlik ve ekonomik istikrarsızlık gibi sorunlar, sürdürülebilirliği sadece bir seçenek değil zorunlu bir gereklilik haline getirmiştir. Bu nedenle, sürdürülebilirlik hem işletmelerin hem de bireylerin geleceğe yönelik daha sağlıklı, güvenli ve adil bir yaşam inşa etmeleri için temel bir kavram olmuştur. Bu kavramın önemi, yalnızca çevreyi korumakla sınırlı kalmayıp toplumsal eşitlik, ekonomik istikrar ve yaşanabilir bir gelecek için de vazgeçilmezdir. Buradan hareketle, sürdürülebilir tedarik zincirleri, şirketlerin sadece kârlarını değil, aynı zamanda çevreyi, toplumu ve geleceği koruma sorumluluğunu da yerine getirmelerine yardımcı olur. Bu zincirler, uzun vadeli başarı ve büyüme için kritik bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, sürdürülebilir tedarikçi seçimi, özellikle tedarik zincirinin çevresel ve toplumsal etkilerini kontrol altında tutmak için son derece önemlidir. Sürdürülebilir tedarikçiler, yalnızca ürün tedarik etmekle kalmaz, aynı zamanda çevre etkilerinin azaltır ve hukuki sorumluklarını yerine getirirler, iş gücü haklarına saygı gösterir, çalışanlarının sağlık ve güvenliğini sağlamak için önlemler alır ve adil çalışma koşulları sunar, etik ticaret uygulamalarını benimserler. Tüm bunları yerine getirirken uzun vadeli ekonomik faydada sağlarlar. Yapılan bu çalışmada; mühimmat tedarikinde sürdürülebilir tedarikçi seçimine yönelik olarak literatürden ve akademik uzmanlardan alınan görüşler doğrultusunda belirlenen kriterler, savunma sanayiinde alanında kamu sektöründe görev yapan yönetici ve uzmanlar oluşan karar verici heyet üyeleri tarafından tedarik edilecek ürüne ve sektöre yönelik olarak yeniden oluşturulmuştur. Daha sonra aynı heyet tarafından kriterlerin önem değerlendirmeleri ve üç alternatif tedarikçi değerlendirmeleri bulanık sayılara dönüştürülmüştür. Yapılan anket ve değerlendirmelere bulanık TOPSIS yöntemi uygulanmış en iyi sürdürülebilir performansa sahip alternatif tedarikçi seçilmiştir. Son olarak, duyarlılık analizi ile sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sustainability is drawing attention as a critical approach to solving environmental, economic and social problems on a global scale. Problems such as climate change, resource depletion, social inequality and economic instability have made sustainability not just an option but a mandatory requirement. Therefore, sustainability has become a fundamental concept for both businesses and individuals to build a healthier, safer and fairer life for the future. The importance of this concept is not limited to protecting the environment, but is also indispensable for social equality, economic stability and a livable future. From this point on, sustainable supply chains help companies fulfill their responsibility to protect not only their profits but also the environment, society and the future. These chains play a critical role for long-term success and growth. Therefore, sustainable supplier selection is extremely important, especially to keep the environmental and social impacts of the supply chain under control. Sustainable suppliers do not only supply products, but also reduce environmental impacts and fulfill their legal responsibilities, respect labor rights, take measures to ensure the health and safety of their employees and offer fair working conditions, and adopt ethical trade practices. While fulfilling all these, they also provide long-term economic benefits. In this study; the criteria determined in line with the opinions received from literature and academic experts for the selection of sustainable suppliers in ammunition supply were re-established by the decision-making board members consisting of managers and experts working in the public sector in the defense industry for the product to be supplied and the sector. Later, the importance evaluations of the criteria and the evaluations of three alternative suppliers were converted into fuzzy numbers by the same board. The fuzzy TOPSIS method was applied to the surveys and evaluations and the alternative supplier with the best sustainable performance was selected. Finally, the results were compared with the sensitivity analysis.