Spermanın dondurulmasında hyaluronidaz ve arjinin etkileri
Effects of hyaluronidase and arginine on cryopreservation of semen
- Tez No: 651303
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM KOŞUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Hayvan ıslahında en yaygın olarak kullanılan ıslah yöntemi, yapay tohumlamadır. Ancak yapay tohumlamanın başarısı, kullanılan spermanın kalitesine bağlıdır. Dolayısıyla bu çalışmada sperma kalitesini iyileştirmek ve/ veya geliştirmek için başta teke sperması olmak üzere dondurulmuş - çözdürülmüş küçükbaş hayvanların spermasında L-arjinin ve hyaluronidaz etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Bu çalışmada, 2010 yılından itibaren bu konuda yapılan araştırmaların sonuçları kullanılmıştır. Bu amaçla birçok tür hayvanda dondurulmuş- çözdürülmüş sperma kalitesi, özellikle sperma motilitesi ve/veya lipid peroksidasyon verilerini içeren makaleler seçilmiştir. Makaleler incelendiğinde sulandırıcılara 0.5 mM L-arjinin ilavesinin % 6 - 15 ek sperma motilitesi sağladığı görülmektir. L-arjininin ürettiği Nitrit Oksit ve spermin sayesinde enerji ihtiyacı arttmakta, böylece gerek seminal plazmadaki gerekse spermatozoon içindeki lipid peroksidasyonu azaltılmaktadır. 20 µL hyaluronidaz, seminal plazmada var olan besin maddelerini ve enzimleri parçalayarak bir yandan enerji kaynağı arttırmakta, diğer yandan seminal sıvısının kıvamını (vizkozite) azaltmaktadır. Dolayısıyla seminal plazmadaki peroksidasyon, dondurulma- çözdürülme stresini azaltır ve çözdürülmüş sperma kalitesini yükseltmektedir. Spermasının dondurulmasında sulandırıcılara 0.5 ml L-arjinin ve 20 µL hyaluronidaz ilavesi ile çözdürülmüş sperma kalitesi iyileştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Artificial insemination is the most widely used technic in animal breeding. However, the success of artificial insemination depends on the quality of semen used. Therefore, in this study, it was aimed to examine the effects of L-arginine and hyaluronidase on frozen - thawed semen, in the order to improve semen quality. In this study, the results of reseaches on this subject since 2010 were used. For this purpose, papers containing data like frozen-thawed semen quality, especially sperm motility and / or lipid peroxidation were selected. Examination of the articles showed that the addition of 0.5 mM L-arginine to the extenders provides 6 - 15% additional semen total motility compared the controle group. This extra semen motility is provided by Nitrite Oxide and spermine produced by L-arginine. Nitrite Oxide and spermine participate in the increasing of energy, reducing the lipid peroxidation in both seminal plasma and spermatozoon. 20 µL of hyaluronidase added in extender, breaks down the nutrients and enzymes that exist, increases the energy source and decreases the viscosity of the seminal plasma. Therefore, the reduction of lipid peroxidation in seminal plasma reduces freezing-thawing stress and improves thawed semen quality. In conclusion, the addition of 0.5 ml L-arginine and 20 µL hyaluronidase to extenders can improve frozen - thawed semen quality.