Hisse senetlerinde fiyat gecikmesi, opaklığın hisse senedi fiyatlarına etkisi: BİST'te işlem gören bankaların ve banka dışı finansal kuruluşların hisse senedi fiyat etkinliği karşılaştırması
Stock price delay, the effect of opacity on the efficiency of stock prices: Comparison of opacity of banks and non-bank financial institutions listed in BIST
  1. Tez No: 651318
  2. Yazar: IŞIL GÜRBÜZER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN TANRIÖVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Piyasadaki yeni bilgilerin hisse senedi fiyatlarına yansıma hızı, piyasa etkinliğinin belirlenmesinde önemli konulardan biridir. Çalışmada 2007 - 2019 döneminde BİST'te işlem gören bankalar ve banka dışı finansal kuruluşların piyasadaki yeni bilgiyi hisse senedi fiyatlarına ne ölçüde yansıttığı, fiyat gecikme ölçüsü ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırmaya konu yıllar genelinde bankalardaki ortalama fiyat gecikmesinin çoğunlukla banka dışı finansal kuruluşların fiyat gecikmesinden daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Firma riski, likidite yetersizliği, hisse senedi alış-satış fiyat farkı değişkenlerinin hisse senedi fiyat gecikmesini arttırdığı görülürken; firma büyüklüğü (piyasa değeri), beta katsayısı, defter değerinin piyasa değerine oranı değişkenlerinin fiyat gecikmesini azalttığı sonucuna varılmıştır. Opaklığın bankalarda fiyat gecikmesi üzerine olan etkileri incelendiğinde; konut kredisi dışındaki kredileri, diğer opak varlıkları (türev finansal varlıklar, sabit varlıklar, maddi olmayan varlıklar, vb.), mevduatları, uzun vadeli borçları, özsermayesi ve toplam borcunun özsermayeye oranı daha yüksek olan bankaların daha opak olduğu ve opaklığın hisse senetlerinin fiyat etkinliğini bozarak fiyat gecikmesini arttırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The speed of stock price adjustment to new market information is one of the most important topics in market efficiency. In this study, banks and non-bank financial institutions which were traded in BIST between 2007-2019 were analyzed comparatively. According to the results, it was observed that the average price delay in banks were mostly higher than the price delay of non-bank financial institutions. Firm risk, illiquidity, bid-ask spread variables affected the price delay positively, while size (market value), beta, firms' book value-to-market value variables negatively affected the price delay. When the effects of opacity on the price delay in banks are analyzed; it was observed that the banks which have higher non-mortgage loans, other opaque assets (derivative financial assets, fixed assets, intangible assets etc.), deposits, long-term debts, equity and total debt to equity ratio are more opaque, and opacity disrupts the price efficiency of stocks and increases the price delay.