Farklı oral hijyen eğitimi yöntemlerinin periodontal tedavi sonrası etkinliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of different oral hygiene education methods after periodontal treatment
  1. Tez No: 651346
  2. Yazar: RAHMİ KORKMAZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT İNANÇ CENGİZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışmamız, ülkemizde ve dünyada en çok kullanılan 3 farklı yöntemden, mikrobiyal dental plağı uzaklaştırmada ve periodontal sağlığı devam ettirmede en etkin olanını belirlemek amacıyla planlandı. Çalışmamıza 18-60 yaş arasında, sistemik olarak sağlıklı, okur-yazar olan, görme-işitme engeli bulunmayan 105 gingivitisli ve 105 periodontitisli toplam 210 hasta dahil edildi. Hastalar model üzerinde anlatım, video izlettirilen ve broşür verilen olmak üzere 70'er kişilik 3 gruba (35 gingivitis-35 periodontitis olmak üzere) ayrıldı ve Grup A, Grup B ve Grup C olarak adlandırıldı. Grup A'da hastalara video izlettirilerek, Grup B'deki hastalara broşür verilerek ve Grup C'deki hastalara model üzerinde oral hijyen eğitimi anlatıldı. Anlatılan oral hijyen eğitimi yöntemlerini değerlendirmek için faz 1 periodontal tedavi öncesi ilk gün, 1. ve 8. haftada plak indeksi, gingival indeks, sondalamada cep derinliği, klinik ataçman seviyesi ve sondalamada kanama indeksi ölçümleri yapıldı ve tedavileri bitirildi. İki aylık çalışma periyodunda gruplardaki hastalardan alınan klinik ölçümler değerlendirildiğinde bütün parametrelerde anlamlı olarak azalma görüldü ancak gruplar arasında ölçülen parametreler arasında anlamlı farklılık görülmedi. Sadece Grup A ve Grup B arasında 8.haftada ölçülen sondalamada kanama indeksinde anlamlı farklılık gözlenmiştir. Araştırma sonucuna göre anlatılan oral hijyen eğitimlerinin etkinlikleri arasında anlamlı fark görülmedi, model üzerinde eğitim verilemeyen durumlarda video ve broşür yöntemlerinin de basit ve etkin bir şekilde kullanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Our study was planned to determine the most effective of 3 different methods used in our country and in the world in removing microbial dental plaque and maintaining periodontal health. A total of 210 patients, aged between 18 and 60 years, with 105 gingivitis and 105 periodontitis who were systemically healthy, literate, and no visual-hearing impairment, were included in our study. The patients were divided into three groups of 70 (35 gingivitis-35 periodontitis), including narration, video watching and leaflets on the model, and were named as Group A, Group B and Group C. Patients in Group A were taught video by watching videos in Group A, brochures were given to patients in Group B, and oral hygiene training was explained to patients in Group C. In order to evaluate the oral hygiene education methods described, plaque index, gingival index, pocket depth in probing, clinical attachment level and bleeding index measurements were performed and the treatments were completed on the first day before phase 1 periodontal treatment. When the clinical measurements taken from the patients in the two-month study period were evaluated, a significant decrease was observed in all parameters, but there was no significant difference between the measured parameters between the groups. A significant difference in bleeding index was observed only in the probing measured at week 8 between Group A and Group B. According to the results of the research, there was no significant difference between the activities of the oral hygiene trainings, we think that video and brochure methods can be used simply and effectively in cases where training on the model cannot be provided.