Erişkinlerde radius distal ucunun morfometrisinin incelenmesi ve distal radius kırıklarında uygulanan implantlarla morfometrik uyumun değerlendirilmesi
Investigation of distal radius morphometry in adults and evaluation of its compliance with i̇mplants applied in distal radius fractures
- Tez No: 651345
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜLER YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Morfoloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Anatomy, Morphology, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Radius distal ucu morfolojisinin incelendiği bu tez çalışmasında el-el bileği kırık cerrahisiyle ilişkili bulgular araştırılmıştır. Retrospektif olarak kırık içermeyen ve anatomik bütünlüğü korunmuş 103 adet radius distalinin üç boyutlu rekonstrüksiyonu yapılan bilgisayarlı tomografi görüntülerinde morfometrik ölçümler gerçekleştirilmiştir. Radius distal ucu kırıklarında anatomik uyumun yeniden sağlanabilmesi için watershed çizgisi, implant genişliği (G), ulnar varyans, LFI (Lunate facet Inclination), SFI (Scaphoid Facet Inclination), IFA (Interfacet Angle) incelenmiştir. Watershed çizgisi için sagittal planda facies scaphoideumun orta noktasından radius cismine paralel 1 cm distalden yapılan açısal ölçüm ortalaması (A1-1) kadın için 144,92 derece; erkek için 138,96 derece olarak tespit edilmiştir. Sagittal planda facies lunatumun orta noktasından radius cismine paralel 1cm distalden yapılan açısal ölçüm A2-1 olup cinsiyet açısından A1-1 ve A2-1 açıları için anlamlı fark tespit edilmiştir (p0,05). Ulnar varyans ortalaması -2,01±2,20 mm, LFI ortalaması -0,100±8,410, SFI ortalaması 26,140±6,960, IFA ortalaması ise 24,240±10,460 olarak saptanmıştır. Elde edilen bulgulara dayanarak bireye özgü kemik yapısının anatomik farklarının net olarak belirlenmesinde; üç boyutlu inceleme yöntemleri kullanılarak kırık cerrahisinde gerekli olan anatomik uyumun yeniden sağlanmasındaki başarıya katkı sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The morphology of the distal radius and its morphometric structure related to hand-wrist fracture surgery were investigated. Morphometric measurements were performed retrospectively on computed tomography images of 103 intact distal radii. Watershed line, implant width (G), ulnar variance, LFI (Lunate facet Inclination), SFI (Scaphoid Facet Inclination), IFA (Interfacet Angle) were measured. A sagittal section is described passing through the midpoint of the scaphoid facet. 1 cm distal of the radius body to define the watershed line's lateral curvature's on average (A1-1) is 144.92 degrees for the women. It was determined as 138.96 degrees for men. For medial curvature the sagittal section passing through the midpoint of the lunate facet and its 1 cm distal's measurement named A2-1. A significant difference was found for the A1-1 and A2-1 angles in terms of gender (p0.05). The mean ulnar variance was found to be -2.01±2.20 mm, the mean LFI was -0.100±8.410, the mean SFI was 26.140 ±6.960, and the average IFA was 24.240 ±10.460. Based on the findings obtained, it can be contributed to the success of restoring anatomical consistency in fracture surgery by using three-dimensional examination methods to determine the anatomical differences of the individual bone structure.