Benchmarking for best practices in the Turkish electronics industry
Türk Elektronik Sanayiinde en iyi uygulamalar için seviyeleme çalışması
  1. Tez No: 65135
  2. Yazar: İDİL ZEHRA TANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNDÜZ ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
VI ÖZET Günümüzde, seviyeleme (benchmarking), rekabette avantaj elde etmek için etkin ve verimli bir araçtır. Seviyeleme basit olarak, üstün performansa giden yolda, iyi uygulamalara, yenilikçi fikirlere ve yüksek etkinlikteki çalışma prosedürlerine ulaşmak amacıyla yapılan sistematik çalışmadır. Bu tezin ana amacı, Türk elektronik endüstrisindeki firmalara, en iyi uygulamalar için seviyeleme çalışmasını tanıtmaktır. İkincil amaç ise, firmaların imalat stratejilerini, imalat uygulamalarını ve performans verilerini araştırmak ve Türk elektronik endüstrisi için en iyi uygulamaları analiz etmektir. Bu endüstride faaliyet gösteren firmalar hakkında veri toplayabilmek amacıyla bir anket geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Analizler, cevap gönderen firmaların temin etmiş olduğu verilerin ışığında gerçekleştirilmiştir. Endüstri için öncül (leader) ve ardıl (lagger) firmalar belirlenmiş ve öncüllerin en iyi uygulamaları tespit edilmiştir. Öncül firmaların en iyi uygulamalarım inceleyip, bu uygulamaları kendi bünyelerine uygun şekilde hayata geçiren firmalar gelişim hızlarını arttırma şansına sahip olacaklardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Benchmarking is an effective and efficient tool in achieving competitive advantage in today's manufacturing world. It is simply the systematic process of searching for best practices, innovative ideas and highly effective operating procedures that lead to superior performance. The main aim of this thesis is to apply benchmarking for best practices to the firms in the Turkish electronics industry. The secondary aim is to make an investigation about the manufacturing strategies, manufacturing practices and business performance results of the companies; and to analyze the best practices for the Turkish electronics industry. In order to gather data about the companies in this industry, a questionnaire was developed and implemented. The data provided by the respondents was analyzed. The leaders and the laggers of the industry were identified and the best practices of the leaders were highlighted. A company can accelerate its own pace of improvement by examining and incorporating the best practices of the leader firms.