Beencmarking competitive strategies and best manufacturing practices: A Study into four sectors of the Turkish industry
Rekabet stratejileri ve en iyi imalat uygulamaları kıyaslaması: Türk endüstrisinin dört sektörü için bir çalışma
- Tez No: 82922
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNDÜZ ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tez, yerli imalat sektörü için yapılan bir kıyaslama çalışması olup, Türk elektronik, çimento, otomotiv ve beyaz eşya yan sanayi sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların uygulamaları ve elde ettikleri operasyonel sonuçlar balonundan En İyi Uygulamalar'ı ne ölçüde yakaladıklarını belirlemeyi ve bunun toplam iş performansına etkisini ölçmeyi amaçlamaktadır. Bu bakımdan, tez, rekabetin ölçülmesinde mühendislik yaklaşımını kullanan bir çalışmadır. Kullanılan veriler, 1997 ve 1998 yıllarında 82 firmayı kapsayan bir kıyaslama çalışması sonucunda elde edilmiştir. Çalışma kapsamına alman firmalar, iş mükemmelliği modellerini andıran bir En İyi Uygulamalar Modeli temel alınarak incelenmiş, ve bu firmalardan iki küçük grup, hem uygulamaları hem de operasyonel sonuçlan gözönüne alınarak diğer firmalardan ayrıştırılıp öncüller ve ardıllar olarak nitelendirilmişlerdir. Daha sonra, bu firmaların önümüzdeki iki yıl için öngördükleri rekabetçi öncelikleri, imalatta performans hedefleri, ve aksiyon planlan belirlenmiştir. İncelenen firmaların uygulamalan ve performanslan üzerine kapsamlı bir kıyaslama tabam oluşturmak suretiyle tez, diğer firmalara kendilerini değerlendirerek görece güçlü ve zayıf yönlerim bulmalarına yardımcı olacak bir araç sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a benchmarking study into domestic manufacturing industry, attempting to quantify how well companies operating in Turkish electronics, cement, automotive, and white goods suppliers industries match up to best practice, both in the practices they adopt and in the operational outcomes that result, and to quantify the impact of this match up on the overall business performance. In this respect, it is a study on competitiveness using the engineering approach. The data used in the study are gathered by conducting a benchmarking survey to a sample of 82 companies, in 1997 and 1998. The sample companies are investigated by means of a Best Manufacturing Practice Model, similar to a business excellence model. Depending on how close they are to best practice, both in practices they implemented and the outcomes they achieved, two small groups are isolated from the sample and are classified as“leaders”and“laggers”. These companies are later analyzed to identify their competitive priorities, manufacturing objectives, and action plans envisaged for the next two years. By creating a comprehensive benchmark of the practices and performances of these companies, it provides a tool for other companies for assessing themselves to discover their relative strengths and weaknesses.