Some geometric properties of banch spaces
Banach uzaylarında bazı geometrik özellikleri
  1. Tez No: 65136
  2. Yazar: İSMET KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL TANBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
V KISA ÖZET Bu tezde, Banach uzaylarındaki, izomorfizmler altında değişmeyen bazı geometrik özellikleri inceliyoruz. Bu özellikler, Dunford-Pettis özelliği, Schur özelliği, Dieud- onne özelliği ve Pelczynski'nin (u) ve (V) özellikleridir. Bu özelliklerin incelenmesinde, L^X) ve M (A-) 'deki zayıf kompakt set lerin karakterizasyonu önem arzettiğinden, birkaç karakterizasyon veriyoruz. Ek olarak, bu özelliklerin incelenmesinde merkezi bir rol oynayan Rosenthal'in t\- teoremi için Farahat'ın ispatını sunuyoruz. Bu özelliklerin birçok karakterizasyonlarını sunduktan sonra, bu özelliklerin herhangi birine sahip klasik Banach uzaylarından bazı örnekler veriyoruz. Ayrıca, Dieudonne özelliği ve Pelczynski'nin (V) özelliğinin incelenmesinde, bili nen bazı sabitlik sonuçları sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis, we consider some geometric properties in Banach spaces which are invariant under isomorphisms. These properties are Dunford- Pettis property, Schur property, Dieudonne property and Pelczynski's (u) and (V) properties. Since in the study of these properties, characterization of weakly compact sets in L^(X) and M (X) are of vital importance, we give a couple of characteriza tions. Additionally, we present Farahat's proof for Rosenthal l\- theorem, which plays a central role in the study of these properties. After having presented several characterizations for these properties, we give some examples of the Banach spaces enjoying one of these properties. More over, in the study of the Dieudonne property and Pelczynski's (V) property, we present some known stability results.