Yüksek fırın cürufu kullanılarak üretilen geopolimer betonların donma çözülme ve sülfat direncine geri dönüştürülmüş agreganın etkisi
The effect of recycled aggregate on the frezee-thaw and sulfate resistance of geopolymer concrete produced by using blast furnace slag
- Tez No: 651352
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BURHAN KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada bağlayıcı olarak yüksek fırın cürüfu (YFC), agrega olarak da geri dönüştürülmüş agrega (GDA) kullanılarak hazırlanan geopolimer betonun donma-çözülme ve sülfat etkilerine karşı dayanıklılığı incelenmiştir. Bu amaçla karışımlarda 300, 400 ve 500 kg/m3 YFC kullanılmış olup, GDA'lar ise %0, %25, %50, %75 ve %100 oranlarında kullanılarak, toplam 15 grup geopolimer beton üretilmiştir. Üretilen geopolimer beton numuneler 28 günlük kür sürelerini tamamladıktan sonra 100 çevrim donma çözülme etkisine ve 12 hafta boyunca 2 farklı sülfat çözeltisine maruz bırakılmıştır. Numunelerin basınç dayanımına, UPV değerine, kılcal geçirimlilik katsayısına, su emme yüzdesine ve ağırlık değişimine bakılarak kontrol numuneleriyle karşılaştırılmıştır. Deney sonuçlarına göre 100 donma çözülme çevrimi sonrası numunelerin basınç dayanımı azalmış, kılcal geçirimlilik katsayısında ve su emme yüzdelerinde artış meydana gelmiştir. Ayrıca genel olarak YFC miktarı arttıkça, geopolimer betonun basınç dayanımının arttığı görülmüştür. Ancak GDA oranı arttıkça, basınç dayanımı azalmıştır. Sülfat çözeltilerinde bekletilen numunelerde ise basınç dayanım değeri azalmış, kılcal geçirimlilik katsayısı ve su emme miktarlarında artış olduğu gözlemlenmiştir. Elde edilen veriler mikro yapı görüntüleri ile desteklenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, the resistance to freeze-thaw and sulphate effects of geopolymer concrete prepared by using blast furnace slag (YFC) as binder and recycled aggregate (GDA) as aggregate was investigated. For this purpose, were used a total of 15 groups of geopolymer concrete were produced by using 300, 400 and 500 kg/m3 YFC and 0%, 25%, 50%, 75% and 100% GDA. The produced geopolymer concrete samples were exposed to 100 cycles of freeze-thaw effect and 2 different sulphate solutions for 12 weeks after completing their 28-day curing period. It was compared with control samples by looking at compressive strength, UPV value, capillary permeability coefficient, water absorption percentage and weight change of the samples. According to the test results, after 100 freeze-thaw cycles, the compressive strength of the samples decreased, and the capillary permeability coefficient and water absorption percentages increased. In addition, in general, it has been observed that as the amount of YFC increases, the compressive strength of geopolymer concrete increases. However, as the GDA ratio in samples increased, its compressive strength of samples decreased. In the samples kept in sulphate solutions, it was observed that the compressive strength value decreased, the capillary permeability coefficient and the amount of water absorption increased. The obtained data were supported by microstructure images.