A novel optimization model for recycling electronic cards with simultaneous open-loop network design and circular economy perspective
Eşzamanlı açık döngü ağ tasarımı ve dairesel ekonomi perspektifi ile elektronik kartların geri dönüşümü için özgün bir optimizasyon modeli
- Tez No: 651354
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH YILDIZBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Electronic waste has become one of the most vital problems as an ingenious result of the paramount and fastest developing industry in the world. Mainly, electronic card waste found in the structure of the many electrical and electronic equipment is one of the most striking samples. Chemical degradation of electronic card waste also poses a danger to human health in terms of environmental impacts and adverse effects on climate change as a cause of emissions. At the same time, the precious metal content comprised in the structure of electronic cards is in many gateways indispensable to the advantages of their recycling. From this framework, the primary motivation of this study is highlighted that the application of the circular economy perspective on the recycling of electronic card waste of simultaneous integration with open-loop based on high return on profit. In this scope, the hybrid loop network design proposes a mixed-integer linear programming model that is taken together with the 10R targets of the circular economy. The developed model is emphasizes that the regenerative aspect of the circular economy, which is rapidly gaining momentum around the world and the optimization of the value circulation through its cradle-to-cradle philosophy. For these strategic targets, this study has also measured the sensitivity of the results concerning parameters such as the capacity of the centers, demand, the ratio of recycling and unit transportation costs with scenario analyses. This article is highlighted as a benchmark for researchers, academia and the scientific community, which contributed to sustainability and the positive development cycle. Therefore, conservation of natural capital, to optimize resource efficiency, and to manage renewable streams are the significant ways to minimize the risks of strategic decisions.
Özet (Çeviri)
Günümüz gelişen teknoloji çağında elektrik elektronik sektörü dünyanın en büyük ve en hızla büyüyen endüstrisinin bir sonucu olarak elektronik atıklar en ciddi sorunlardan biri haline gelmiştir. Özellikle, her türlü elektrikli ve elektronik ekipmanın yapısında bulunan elektronik kart atıkları en çarpıcı örneklerden biridir. Elektronik kart atıklarının kimyasal olarak bozulması, çevresel etkiler ve emisyonların bir nedeni olarak iklim değişikliği üzerindeki olumsuz etkileriyle de insan sağlığı için bir tehlike oluşturmaktadır. Aynı zamanda, elektronik kartların yapısında bulunan değerli metal içeriğiyle de birçok yönden geri dönüşümlerinin faydaları vazgeçilmezdir. Bu çerçeveden bakıldığında, çalışmanın ana motivasyonu döngüsel ekonomi perspektifinin yüksek kar getirisine dayanan açık döngü ile eşzamanlı entegrasyonun elektronik kart atıklarının geri dönüşümü üzerine ilişkin uygulamasıdır. Bu kapsamda, karma tamsayılı linear programlama modeli öneren hibrit döngü akış ağı tasarımna ilişkin döngüsel ekonomi 10R hedefleri ile birlikte ele alınmıştır. Geliştirilen model dünya çapında hızla ivme kazanan döngüsel ekonominin rejeneratif yönü ve beşikten beşiğe felsefesiyle de değer dolaşımı optimizasyonunu vurgulamaktadır. Stratejik kararlar için, merkezlerin kapasitesi, talep, geri dönüşüm oranı ve birim taşıma maliyetleri gibi parametrelere ilişkin modelin sonuçlarının duyarlılığı senaryo analizleri ile de ölçülmüştür. Doğal sermayeyi koruyan ve geliştiren, kaynak verimini optimize eden, yenilenebilir akışları yöneterek sistem risklerini en aza indiren, stratejik kararlar alabilen ve sürdürülebilirliğe pozitif gelişim döngüsü ile katkı sağlayan bu çalışma, akademi, bilim dünyası ve araştırmacılar için bir kılavuz niteliği taşımaktadır.