Essays on preferences, incentives and gender
Tercihler, teşvikler ve cinsiyet üzerine makaleler
- Tez No: 651388
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDA ERTAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu doktora tezi birbirinden bağımsız üç farklı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, Prof. Dr. Şule Alan ve Prof. Dr. Seda Ertaç ile yapılmış ortak bir çalışmadır. İkinci Bölüm, Prof. Seda Ertaç ve Prof. Mehmet Yiğit Gürdal ile yapılmış ortak bir çalışmadır. Birinci bölüm, geniş bir örneklem üzerinden ilkokul çocuklarında kopya çekme davranışını yaratıcılık testi bağlamında, performansa dayalı finansal teşviğin olduğu ve olmadığı durumlarda incelemektedir. Araştırmada kullanılan örneklem, ortalama yaşı 8 olan 720 ilkokul öğrencisin\-den toplanmıştır ve kopya çekme davranışı ile ilişkili olabilecek risk ve zaman tercihleri, IQ, cinsiyet, ve ailenin karakteristik özellikleri gibi zengin bir değişken kümesine sahiptir. Daha yüksek IQ'ya ve daha yüksek sosyoekonomik statüye sahip çocukların kopya çekme davranışı olasılığının daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Performansa dayalı teşvikler kopya çekme davranışını arttırmamıştır. Bu bulgulara ek olarak, diğerkamlık ve kopya çekme davranışı arasında ilginç bir ilişki tespit edilmiştir. Diğerkam öğrenciler, teşviklerin olduğu durumda istatistiksel olarak anlamlı bir ölçüde daha az kopya çekmektedirler. İkinci bölüm, lider olmaya gönüllülüğünün bir belirleyicisi olarak karar otonomisine ve başkaları adına karar vermeye gönüllülüğü deneysel olarak araştırmaktadır. Deneyde iki kişilik gruplar oluşturulmuş ve gruptaki bir kişiye her iki kişi adına da karar verme görevi atanmıştır. Farklı deney koşullarına göre gruptaki her kişi bu durumu değiştirmeye gönüllülüğünü belirtebilmektedir. Eğer bir kişinin kendi adına karar verebilmek için ödediği miktar pozitif (negatif) ise bu karar otonomisine (delegasyonuna) olan talep olarak yorumlanmaktadır. Öte yandan eğer bir kişinin başkası adına karar vermekten kaçınmak için ödemeye gönüllü olduğu miktar pozitif (negatif) ise bu sorumluluktan kaçınma isteği (otorite talebi) olarak yorumlanmaktadır. Sonuçlar göstermektedir ki, ortalamada kişiler kendi kararlarını kendileri vermek için pozitif miktarlarda para ödemeye, ve başkaları adına karar vermek için pozitif fakat daha az miktarda fırsat maliyetine girmeye razı olmaktadırlar. Bazı bireysel ve bağlamsal özellikler belirleyici unsur olarak öne çıkmaktadır. (1) Erkeklerin, kadınlara göre, aynı anda otonomi ve otorite talep etme olasılığı daha yüksektir. (2) Diğerkamlık özelliğine sahip kişiler, riskli yatırımın kaybettirme olasılığı yüksek olduğu durumda diğerleri adına karar vermekten kaçınmak için ödeme yapmaya daha meyillidir. Kişilerin kendileri ve başkaları için verdikleri kararlar arasındaki farklar incelendiğinde, diğerkam kişilerin karar verici rolünde diğerleri için daha“tedbirli”kararlar aldıkları gözlenmiştir. Sonuçlar, gruplar içinde karar verme otoritesinin paylaştırılması ve liderlik gibi konuların anlaşılmasına katkı sağlamaktadır. Üçüncü bölüm, kişilerin bilişsel zeka, bilişsel empati, ve yaratıcılık gerektiren performans testlerinde kazançlarını başkalarının performanslarına bağlama gönüllülüğünü özel kurumlardaki beyaz yakalı çalışanlar üzerinde yapılan bir saha deneyi kullanarak incelemektedir. Kişiler üç bilişsel efor testini finansal teşvik olmadan uyguladıktan sonra her bir test için kazançlarını aynı departmanda çalıştıkları iş arkadaşlarından kimin performansına bağlamak istediklerini seçmekte, ve seçtikleri kişilerin performanslarına göre parça-başı olarak bir ödeme almaktadırlar. (1) Bilişsel zeka testinde performans açısından bir cinsiyet farklı olmamasına rağmen, erkekler bu testte kadınlardan daha fazla sayıda adaylık kazanmıştır. (2) Kadınların bilişsel empatisi erkeklerden daha yüksektir ve bu test için erkeklerden daha fazla sayıda adaylık almışlardır. (3) Yetenek, yaş ve eğitim düzeyi, kişilerin aldığı adaylık sayısında belirleyici unsurlardır. Diğerlerinden daha yetenekli, yaşlı ve daha yüksek eğitim seviyesine sahip kişiler daha fazla daha fazla sayıda adaylığa sahiplerdir. (4) Bilişsel zeka ve yaratıcılık gerektiren testlerde, erkeklerin kazançlarını erkeklerin performanslarına bağlama olasılığı daha yüksektir. (5) Kazançlarda cinsiyet farklı olmamasına rağmen, bilişsel empati testinde kazançlarını erkeklerin performansına bağlayan kişiler daha az kazanmıştır. (6) Kadınlar bilişsel empati ve bilişsel zeka gerektiren testlerde, herkesin kazancını oturumdaki en yüksek performanslı kişiye bağladığı varsayılan optimal duruma göre, adaylıklar arasında yetersiz miktarda temsil edilmektedir. Sonuçlar şirket ve departmandaki kişi sayısı, şirket ve departmandaki erkek oranı ve kişiler arasındaki arkadaşlık bağlarının kontrol edildiği durumlarda istatistiksel olarak anlamlı kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three self-contained projects. The first chapter is co-authored with Prof. Sule Alan and Prof. Seda Ertac. The second chapter is co-authored with Prof. Seda Ertac and Assoc. Prof. Mehmet Yigit Gurdal. The third chapter is solo-authored. Chapter 1 studies cheating behavior in a large sample of elementary school children in the context of a creative performance task, in the presence and absence of performance incentives. Our data come from a sample of 720 elementary school children with an average age of 8, and contain rich information on a large set of correlates, such as risk and time preferences, IQ, gender and family characteristics. We document that children with higher IQ and higher socioeconomic status have a higher likelihood of cheating. We find that the presence of incentives for better performance does not increase cheating behavior. We also document an interesting interaction between altruism and incentives: altruistic students cheat significantly less in the presence of incentives. Chapter 2 experimentally studies individuals' willingness to pay for the authority to make risky decisions for themselves, and the willingness to take responsibility for others, as primary determinants of leadership willingness. We consider a setup involving a pair of individuals, where one individual is designated to make both parties' decisions by default. Depending on treatment, either party can express a willingness to pay to change this situation. If one's willingness to pay to make her own decision herself is positive (negative), we interpret it as a demand for autonomy (a desire to delegate). On the flip side, if one's willingness to pay to avoid making a decision on behalf of another person is positive (negative), we interpret it as a desire to avoid responsibility (a demand for authority). We find that on average, individuals are willing to pay positive amounts of money to make their decisions themselves, and incur positive but smaller opportunity costs for the right to make decisions for others. Certain individual and contextual characteristics emerge as important predictors. Notably, (1) men are more likely to demand both autonomy and authority at the same time, (2) individuals with other regarding preferences are more likely to pay to avoid taking responsibility for others' decisions when the probability of loss is high. Exploring differences between individuals' own decisions and the decisions they make on behalf of others, we find that subjects with other-regarding preferences tend to“cautious-shift”when making decisions on behalf of others. Also, we find that individuals who would like to avoid responsibility also tend to“shift”their decisions when put in a decision-making role. The results have implications for the allocation of decision-making authority in pairs and leadership. Chapter 3 experimentally investigates people's willingness to link their payoffs to others' performances in three cognitively challenging tasks that measure cognitive ability, emotion recognition, and convergent thinking, using a large-scale lab-in-field experiment on white-collar workers in private firms. After performing the three tasks consecutively, subjects were asked to nominate one employee from the same department to receive a piece-rate payment based on the nominee's performance, separately for each test. Results suggest that (1) While there are no gender differences in performances, males receive a higher number of nominations than females for the task that requires cognitive ability. (2) Females have higher cognitive empathy, and they receive a higher number of nominations than males for the cognitive empathy task. (3) Ability, age, and education levels emerge as key predictors of being chosen as a nominee. Higher ability, older, and higher-educated subjects receive a higher number of nominations. (4) Males are more likely to link their payments to males' performances for the tasks that require cognitive ability or creativity. (5) There are no gender differences in earnings, but those who nominate males for the cognitive empathy task earn less on average (6) Females are underrepresented in the nominations for both cognitive ability and cognitive empathy tests compared to an optimal case where subjects nominate one of the highest performers in the session. The results are robust to controlling for factors such as the company (or the session) size, male to female ratio in the company (or the session), as well as the friendship ties between subjects.