Hume, ruh ve ölümsüzlük
Hume, the soul and immortality
- Tez No: 651391
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT REÇBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tez David Hume'un ruh ve ölümsüzlük anlayışını deskriptif ve eleştirel olarak incelemektedir. Çalışma giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümde David Hume'un ampirik ve septik yöntemi, epistemolojisi ekseninde aktarılmıştır. Hume'un İnsan Doğası Üzerine Bir İnceleme adlı eserinde yer alan ruh düşüncesi“Ruhun Maddi Olmaması”, benlik ve duyum demeti kuramına dair düşünceleri ise“Kişisel Özdeşlik”bölümlerinde değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, Hume'un ruh ve ölümsüzlük savunmalarına karşı argümanları eleştirel bir dil ile ele alınmıştır. Bu bağlamda“Ruhun Ölümsüzlüğü Üzerine”adlı makalesi değerlendirilmeye tâbi tutulmuştur. Bu çerçevede yaklaşımının geleneksel argümanlar arasındaki yeri belirlenmiştir. Bu argümanlar fizikî, metafiziksel ve ahlâkî olarak ayrılarak konu bağlamında tartışılmış ve değerlendirilmeye çalışılmıştır. Sonuç bölümünde Hume'un felsefesi ekseninde ruh anlayışına karşı ifade ettiği argümanlar hakkında değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis gives a descriptive and critical account of David Hume's view of the soul and immortality and it consists of an introduction, two chapters. In the first chapter, Hume's empirical and sceptical approach is examined in the context of his general epistemological outlook. The idea that“the soul is immaterial”is evaluated by reference to the debate in Hume's A Treatise of Human Nature and his theory of self as a“bundle of perceptions”is analyzed together with the problem of personal identity. In the second chapter, Hume's arguments against the idea of the soul as substance and immortality are studied in a critical manner. In this particular context, Hume's essay“Of the Immortality of the Soul”has been focused and his position regarding the traditional arguments has been determined. Hume's critical approach to the traditional arguments for the immortality of the soul, that is, the physical, the metaphysical and the moral arguments is scrutinized. In the concluding part, further evaluations are made about Hume's arguments against the ideas of the soul and immortality.