Yabancılara uzaktan Türkçe öğretiminde konuşma becerisini geliştirme ve karşılaşılan sorunlar
Improving speaking skills in distance Turkish education to foreign students and problems
  1. Tez No: 651394
  2. Yazar: SAMIR ALAHMAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCER CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Savaşlar ve başka nedenlerle insanların yaşadıkları yerleri terkederek kitlesel olarak başka yerlere göç etmesi tarihsel bir olgudur. Bu göçlere bağlı olarak birçok insan kültürüne ve diline yabancı olduğu başka ülkelerde mülteci konumuna düşmekte ve bu farklılığın yarattığı birçok sorun yaşamaktadır. Dil, insanlar arasındaki iletişim ve etkileşimin en önemli araçlarından birisi olarak mültecilerin yaşadıkları toplumu tanıması ve ona uyum sağlamasında önemli bir araçtır. Ancak yabancı bir dilin öğrenilmesinin çok sayıda güçlüğü vardır. Özellikle konuşma becerileri bakımından bu sorunların daha fazla olduğu görülmektedir. Türkiye, Suriye'deki siyasi çatışmanın başlamasından itibaren Suriye dışına göç eden mültecilere kapılarını açık tutmuş ve bunun sonucunda aradan geçen süre içerisinde üç milyondan fazla Suriyeli Türkiye'ye çeşitli şekillerde yerleşmiştir. Her mülteci gibi Türkçe'nin öğrenilmesi ve Türk toplumu ile yeterli bir iletişim kuracak kadar konuşulabilmesi Suriyeli mülteciler için de geçerli bir sorundur. Günümüzde çeşitli öğrenme imkanlarını kullanarak birçok Suriyeli göçmen ve öğrencinin Türkçe öğrendiği görülmektedir. Bu araştırmada Türkiye'de öğrenimine devam etmekte olan ve uzaktan öğretim yöntemiyle yabancı dil olarak Türkçe öğrenen Suriyeli öğrencilerin konuşma becerilerini geliştirme konusunda yaşadıkları sorunlar incelenmiştir. İstanbul Esenler'de uzaktan öğretimle Türkçe öğrenen 100 öğrenciden toplanan verilerle istatiksel analizler yapılmış ve öğrencilerin Türkçe konuşma pratikleri yapmanın öneminin farkında olmasına karşın bu konuda duyarlı davranmadıkları tespit edilmiştir. Uzaktan öğretim yoluyla Türkçe öğrenen 100 öğrenciden toplanan veriler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) Paket Programı'nda analiz edilmiş ve öğrencilerin konuşma becerileri konusunda önemli sorunlar yaşadıkları tespit edilmiştir. Öğrencilerin en çok resmi konuşmalarda geçen kavramlarla Türkçe soyut kavramları kavramakta ve doğru kullanmakta zorlandıkları görülmektedir. Ancak öğrencilerin konuşma becerilerinin geliştirilmesi için Türkçe pratik yapmanın öneminin farkında olmalarına karşın özellikle sosyal ortamlardaki Türkçe konuşma ve pratik yapma imkanlarını da kullanmadıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is a historical phenomenon that people migrate to other places by leaving the places where they live due to wars and other reasons. Depending on these migrations, many people become refugees in other countries where they are foreign to their culture and language and experience many problems caused by this difference. Language, as one of the most important means of communication and interaction between people, is an important tool for refugees to recognize and adapt to the society they live in. However, learning a foreign language has many difficulties. Especially in terms of speaking skills, these problems seem to be more. Turkey doors to refugees who migrated out of the country since the start of the political conflict in Syria. As a result, in the intervening period of more than three million Syrians have settled in various ways in Turkey. As can be seen in every refugee, it is a real problem for Syrian refugees to learn Turkish and to be able to speak enough to establish adequate communication with the Turkish society. Today, it is seen that many Syrian immigrants and students learn Turkish by using various learning opportunities. In this research, Syrian students' problems to improve speaking skill, studying in Turkey and learning Turkish as a foreign language with distance education method, have been examined. In Esenler, Istanbul, statistical analyzes were made with the data collected from 100 students learning Turkish with distance education, and it was determined that the students were not sensitive in this regard although they were aware of the importance of practicing Turkish speaking. The data collected from 100 students learning Turkish via distance education were analyzed in Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) Package Program and it was determined that the students had important problems about speaking skills. It is seen that students have difficulties in comprehending and using Turkish abstract concepts with the concepts mentioned in official speeches. However, although students are aware of the importance of practicing Turkish to improve their speaking skills, it is seen that they do not use the opportunities of speaking and practicing Turkish especially in social environments.