Politik nedenli tüketici boykotları: Tüketici boykot motivasyonları ve boykot sürecindeki tüketici davranışları üzerine niteliksel bir araştırma
Politically motivated consumer boycotts: A qualitative research on boycott motivations and consumer behavior in the boycotting process
  1. Tez No: 651430
  2. Yazar: SEZGİN ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. N. SERDAR SEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu araştırmanın amacı son dönemlerde markaların politik nitelikteki eylem veya söylemleri nedeniyle ortaya çıkan tüketici boykotlarını bir süreç olarak ele alarak tüketicilerin boykot motivasyonlarını, markanın boykota yönelik tepkilerini, boykota katılımı etkileyen faktörleri, boykot sürecindeki tüketici davranışlarını ve medyanın boykot sürecine etkisini açığa çıkarmaktır. Bu amaç doğrultusunda 2017 yılında ortaya çıkan ve günümüzde devam etmekte olan Pınar boykotu örnek olay incelemesi yöntemiyle incelenmiş ve farklı kaynaklardan elde edilen verilerle Pınar boykotu kapsamlı bir analize tabi tutulmuştur. Araştırma bulguları politik nedenli tüketici boykotu olarak kavramsallaştırılan bu boykot türünün bir takım karakteristik özelliklere sahip olduğunu ve bu boykotun çeşitli yönleriyle diğer boykot türlerinden ayrıldığını ortaya koymaktadır. Bulgular markanın politik nitelikteki söyleminin tüketicilerde politik olarak karşıtlık yarattığını, tüketicilerin dışavurumcu motivasyonlarla boykota katıldığını ve tüketicilerin boykotun çeşitli maliyetlerinden etkilenmediğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte araştırma boykot sürecinin satın almama davranışı ile sınırlı olmadığını ve niyetli satın alma, ikincil boykot, başkalarını haberdar etme ve alternatif marka önerme davranışlarının satın almama davranışına eşlik ettiğini göstermektedir. Son olarak günümüzde geleneksel medyanın boykot sürecine etkisinin oldukça sınırlı olduğu, sosyal medyanın ise boykotlar açısından itici güç olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the boycott motivations of consumers, the reactions of the brand to the boycott, the factors affecting consumer participation in the boycott, consumer behaviors during the boycott process, and the impact of the media on the boycott process by considering the consumer boycotts that have emerged in recent years due to the political actions or discourses of brands. Accordingly, the Pınar boycott, which emerged in 2017 and continues today, was examined using case study method, and the Pınar boycott was subjected to a comprehensive analysis with data obtained from different sources. Research findings reveal that this type of boycott, which is conceptualized as politically motivated consumer boycott has a number of characteristics and that these boycott type differ from other types of boycotts in several aspects. The findings show that the political discourse of the brand creates political opposition among consumers, that consumers participate in the boycott with expressive motivations, and that consumers are not affected by the various costs of the boycott. Additionally, this research shows that the boycott process is not limited to non-purchasing behavior and that buycott, secondary boycott, informing others, and suggesting alternative brand behaviors accompany non-purchasing behavior. Finally, it is seen that effect of traditional media on the boycott process is quite limited nowadays, while social media is a driving force in terms of boycotts.