Yalova halkının Suriyeli algısı: Sorunlar ve çözüm önerileri
Syrian perception of Yalova people: Problems and solutions
  1. Tez No: 651452
  2. Yazar: ABDULLAH SELİM DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK TAŞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Türkiye, coğrafi konumundan dolayı uzun yıllardır transit göçlerin geçiş güzergâhı olan bir ülkedir. Ancak son zamanlarda komşu ülkelerde yaşanan sosyal ve siyasal çalkantılar sebebiyle kitlesel göç alan bir hedef ülke haline gelmiştir. Özellikle 911 kilometre ile en uzun sınır komşusu olan Suriye'de 2011 yılında patlak veren iç savaş milyonlarca Suriyelinin Türkiye'ye göç etme zorunluluğunu doğurmuştur. Türkiye, krizin başından beri insani gerekçelerle Suriyelilere yönelik“açık kapı politikası”sürdürmüştür. Bunun neticesinde kitlesel ölçekte yaşanan göç dalgaları kamuoyu nezdinde göçmenlerin statüsü, vatandaşlık, ekonomik külfet, uyum ve güvenlik tartışmalarını beraberinde getirmiştir. Suriye krizi başından beri geçici bir durum olarak ele alınmış ve Suriyeliler“misafir”olarak görülmüşlerdir. Ancak 2011 yılından beri geçen süre ve yakın gelecekte Suriye'ye geri dönüşü kolaylaştıracak gelişmelerin gözlemlenmemesi Suriyelilerle ilgili sürecin kalıcılığa doğru evirildiğini göstermektedir. Bu anlamda Türk vatandaşları ve Suriyeliler arasındaki etkileşimlerin incelenmesi elzemdir. Yapılan çalışmada Yalova'daki Türk vatandaşlarının, Suriyelileri nasıl algıladıkları irdelenmiştir. Türk vatandaşlarının Suriyeliler hakkında en çok endişe duydukları faktörlerin ekonomi, güvenlik, toplumsal uyum, eğitim ve sağlık olduğu tespit edilmiştir. Türk vatandaşlarının Suriyeliler hakkında kanaatini öğrenmek için anket formu ile veri toplanmıştır. Veri toplama yöntemi olarak hem elektronik anket türlerinden biri olan“internet tabanlı anket tekniği”hem de“yüz yüze anket tekniği”uygulanmıştır. Kartopu örnekleme yöntemi ile 436 katılımcıdan elde edilen veriler SPSS paket programı yardımı ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre Türk vatandaşlarının, Suriyelilerle ilgili düşüncelerinin genel itibariyle olumsuz olduğu görülmüştür. Buna ek olarak toplumsal kabul ve uyum noktasında isteksizlik olduğu da gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is a country with a long pass route of transit migration over the years because of its geographical location. However, due to the social and political turmoil in neighboring countries, it has recently become a target country receiving mass immigration. Especially with the 911 kilometer long border with the civil war that erupted in 2011, millions of Syrians in Syria has led to the necessity to migrate to Turkey. Turkey since the beginning of the Syrian crisis for humanitarian reasons“open door policy”has continued. As a result, massive migration waves brought the discussions on the status of migrants, citizenship, economic burden, harmony and security to the public. The Syrian crisis has been treated as a temporary situation since the beginning and Syrians have been seen as“guests”. However, the absence of developments observed to facilitate the return to Syria in the period since 2011 and in the near future indicates that the process related to Syrians has evolved towards permanence. In this sense, it is essential to examine the interactions between Turkish citizens and Syrians. The study conducted examines how Turkish citizens in Yalova perceive Syrians. It was determined that the factors that Turkish citizens worry about Syrians the most are economy, security, social cohesion, education and health. Data was collected with a questionnaire to find out the opinion of Turkish citizens about Syrians. As the data collection method, both“internet based survey technique”, which is one of the electronic survey types, and“face to face survey technique”have been applied. The data obtained from 436 participants with the snowball sampling method were analyzed with the help of SPSS package program. According to the findings, Turkish citizens' thoughts about Syrians were generally negative. In addition, it was observed that there was reluctance at the point of social acceptance and harmony.