Kamusal alanların kent kimliği üzerindeki etkileri ve belediyelerin yaklaşımları: Yalova örneği
Effects of public spaces on urban identity and approaches bymunicipalities: A case of Yalova
  1. Tez No: 673061
  2. Yazar: MAHMUT KAYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN GELİŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kent merkezlerindeki kamusal alanlar halkın dinlenme, gezme, spor yapma, arkadaşlarıyla buluşup sosyalleşme alanları olup bu alanların güvenlik, çevre düzenlemesi, kültürel etkinlikleri kentin imajı ile ilişkilendirilmektedir. Bu bağlamda kamusal alanlardan sorumlu olan belediyelerin yaklaşımı önem kazanmaktadır. Bu çalışmada Yalova kent merkezindeki kamusal alanlara ilişkin belediyenin yaklaşımı, kent imajı ile ilişkisi ve kent halkının algısı incelenmiştir. Çalışmada Yalova kamusal alanlarından yararlanan kent halkı ile internet üzerinden anket yöntemiyle anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anket uygulamasına katılan 420 örneklemden elde edilen veriler ile istatistiksel analizler gerçekleştirilmiş; elde edilen bulgular tablolarda gösterilerek yorumlanmış ve literatür bulguları ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada elde edilen bulgulara göre Yalova kentinde kamusal alanları kullanan kent halkının genel olarak gezme ve dinlenme amacıyla, şehir yaşamından uzaklaşma fırsatı buldukça, haftanın her günü ve günün hemen her saatinde kamusal alanları kullandığı tespit edilmiştir. Kamusal alanların güvenlik, temizlik ve bakımının öncelikli olduğu dikkate alındığında kent halkının beklentilerinin yüksek düzeyde olacağı kabul edilmektedir. Bu bağlamda kamusal alanların temizlik ve bakımına ilişkin memnuniyetin düşük düzeyde olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Çalışmada cinsiyet, yaş, öğrenim düzeyi, meslek faktörlerinin kamusal alanları kullanım sıklığı, amacı, belediyenin yaklaşımına ilişkin memnuniyet düzeyi ile ilişkili olduğu; kamusal alanlara yaklaşım ile kent kimliği arasında ilişki olduğu; belediyenin kamusal alanlara yaklaşımının olumlu olmasının kent kimliği algısını da olumlu yönde etkilediği; kamusal alanların jeolojik, ekonomik, coğrafi konumu, göç durumlarının kent kimliği üzerinde önemli etkileri olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Public spaces in city centers are areas for public to rest, travel, do sports, meet with friends, and socialize. Security, landscaping, and cultural activities at these locations have relationship with the image of the city. In this context, the approach by responsible municipalities is important for public spaces. In this study, the approach of the municipality regarding the public spaces, its relationship with the image of the city, and the perception of the people of the city are examined in the city center of Yalova. In the study, data was collected through online questionnaires presented to participants who benefited from Yalova public spaces. Statistical analysis was carried out with the data obtained from 420 samples participated in the survey application. The findings were shown on tables, interpreted, and compared with the literature findings. According to the findings obtained in this study, it has been determined that people in Yalova city use public spaces, when they have the opportunity to get away from city life, for the purpose of traveling and resting in general, every day of the week and almost any time of the day. It is accepted that the expectations of the city people will be high considering that the security, cleaning, and maintenance of public spaces are a priority. In this context, the results were found to be low satisfaction concerning the cleaning and maintenance of public spaces. In the study, it was determined that gender, age, education level, and occupational factors were related to the frequency of use of public spaces, purpose, and satisfaction with the municipality approach. There is a relationship between the municipality's approach to public spaces and urban identity and it has been determined that the positive approach by the municipality to public spaces affects the perception of urban identity positively. It has been concluded that the geological, economic, geographical location of public spaces and migration conditions have important effects on urban identity.