The Quadratic assigment (QAP) for the optimization of the feeder configuration in the automated production of the printed circuit boards
Baskılı elektronik devre kartının otomatik üretimde besleyici konfigürasyonun karesel atama problemi ile modellenmesi
- Tez No: 65146
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN OR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
VI ÖZET Baskılı elektronik devre kartı montajı, elektronik endüstrisinde, TV, mobil telefon, bilgisayar vb. çağdaş ürünlerin imalatının en kritik işlemleri arasında yer almaktadır. Bundan dolayı, bu işlem çoğunlukla otomatik elektronik parça takma makinaları tarafından gerçekleştirilir. Bu makinalar, seri hareketli besleyicilerden sağlanan elektronik parçalan, elektronik devre kartları üzerinde önceden belirlenmiş yerlerine takarlar. Bu makinaların verimliliklerini, dolayısıyla da firmanın rekabet düzeyini belirleyen, birbiriyle ilişkili iki optimizasyon konusu bulunmaktadır: elektronik parça tiplerinin besleyici hücrelerine en iyi şekilde atanması ve elektronik parçaların takma sırasının, baskül elektronik devre kartı montaj süresini enazlayacak şekilde tespit edilmesi. İlk problem, birçok araştırmacı tarafından etraflıca ele alınmış olan Karesel Atama Problemi (KAP), ikincisi ise genellikle Gezgin Satıcı Problemi (GSP) olarak modellenmektedir. Bu çalışmada amaç, çeşitli sezgisel çözüm yaklaşımlarını araştırmak ve bunların iki özel KAP tipi üzerindeki performanslarını karşılaştırmaktır: baskılı elektronik devre kartı montajı ortamından alman problemler ve genel özellikteki problemler. Toplam 44 sezgisel algoritma kodlanarak, sözü edilen problemler için bir deney planı içerisinde koşturulmuştur. Deney sonuçlar yorumlanmış; algoritma parametreleri ve problem tipleri arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Printed Circuit Board Assembly (PCBA) is among the most critical processes in the manufacturing of many contemporary products such as TV sets, cellular phones, computers, etc., in electronics industry. Therefore, this process is mostly implemented by capital intensive automatic component placement machines. These machines place the components, supplied from feeder cells, onto the predetermined locations on the Printed Circuit Board (PCB). There exists two interrelated optimization issues regarding the efficiency of these machines, hence the competitiveness of the firm: how to best assign component types to feeder cells and in which order to place the components so that the total time for PCBA is minimized. The former one mostly leads to Quadratic Assignment Problem (QAP), a well-investigated problem by many researchers, whereas the latter one is generally formulated as a Travelling Salesman Problem (TSP). In this study, the goal is to investigate various heuristic solution approaches and compare them regarding their performance on two particular types of QAP problems: problems arising from PCB environments and problems having general characteristics. Forty four heuristics are coded and run in an experimentation scheme for these problems. Results are interpreted and reasonable relationships between the heuristic parameters and problem structures are found.